Historia wody kolońskiej

: Poznajcie jej historię tworzoną przez pokolenia, podróże, unikalny skład i to coś...

  Jak sama nazwa wskazuje, produkt ten (początkowo nazywany Kölnisch Wasser), pochodzi z niemieckiej Kolonii. Jego odkrycia dokonał perfumiarz, Włoch Giovanni Marina Farina. W 1709 r. założył on w Kolonii fabrykę perfum, która dziś jest najstarszą na świecie. Na cześć Kolonii - swojej nowej ojczyzny - G. M. Farina nadał wyprodukowanym przez siebie perfumom nazwę: Eau de Cologne. Dzięki temu produktowi miasto stało się w XVIII w. sławnym miastem perfum. W Kolonii, w budynku nr 4711, powstała również fabryka perfum Wilhelma Muhlensa ('Wilhelm Muhlens, 4711'), produkująca „Echt Kölnisch Wasser” w oparciu o recepturę Fariny


  Składający się z nut pomarańczy, cytryny, grejpfruta, bergamotki, limonki, kwiatów i ziół zapach był bardzo innowacyjny jak na tamte czasy. Głównie dlatego, że był bardzo świeży, w przeciwieństwie do ciężkich perfum francuskich, bardzo wtedy popularnych. Sukces Fariny był natychmiastowy. W Wodę Kolońską zaopatrywali się u niego król Ludwik XV, cesarzowa Maria Teresa, a także polski władca Stanisław August Poniatowski.


  Niemiecki poeta Johann Wolfgang von Goethe trzymał na biurku chusteczki zanurzone w tym zapachu.p> Wodę kolońską cechowała niespotykana lekkość i świeżość, która dodawała energii i pozytywnie wpływała na nastrój.


 . Popularność Wody Kolońskiej przechodziła różne etapy. Najpierw przyjęła się u najbardziej znamienitych ludzi historii, jak Napoleon (który zużywał jej kilka litrów miesięcznie), a następnie stała się modna w każdym, nawet najzwyklejszym, domu.


 Woda kolońska musiała konkurować z trudnym przeciwnikiem, jakim była popularna imitacja: 4711 (czyt. czterdzieści siedem jedenaście). W XVIII wieku kupiecka rodzina kupiecka rodzina Muehlenów z Kolonii opracowała oparty na cytrusach zapach podobny do oryginalnej wody kolońskiej i nazwała go od numeru domu, w którym mieściła się należąca do nich fabryka. Stało się to jednak dopiero po protestach i procesach wytoczonych przez Farinów, którzy domagali się zaprzestania używania nazwy Eau de Cologne przez Muehlenów.


 Jedną z pierwszych wód kolonskich, które pojawiły się w Anglii, była woda kolońska, która wchodziła w skład zestawu podróżnego, który składał się z brzytwy, pędzla, mydła i wody kolońskiej..
Stąd pochodzi nazwa” Niezbędnik Gentlemana”. p>


 . Oryginalna woda kolońska G. M. Farina produkowana jest po dziś dzień w niemal niezmienionej formie. Jednak nie tylko fabryka w Kolonii tworzy tę wyjątkową kompozycję. Dziś jest to jedno z najpopularniejszych pachnideł do użytku codziennego.Tym, co wyróżnia wodę kolońską na tle innych perfum jest bardzo niskie stężenie olejków zapachowych. Zawiera ona ich jedynie do 7%, co sprawia, że pachnie lekko i orzeźwiająco. Stąd też cieszy się tak dużą popularnością wśród sportowców, którym zależy, by pachnieć świeżo i energetyzująco w czasie treningu.


Woda kolońska po goleniu Z Wodą Kolońską wiążą się wspaniałe wspomnienia. Widzieliśmy ją przecież w szafach naszych babć i wydawała nam się wtedy czymś niemal magicznym. Dzisiaj nadal produkowane są flakony i etykietki inspirowane pierwszą Eau de Cologne, ale to już nie jest to samo. Jednak w naszym sklepie internetowym na pewno kupisz oryginalną wodę kolońską o ulubionym zapachu. W naszej ofercie najlepsze wody kolońskie z całego świata:

Dodać opinię

Twój e-mail nie będzie opublikowany. Pola zaznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia