Szczotka do brody czy grzebień?

Każdy brodacz wie, że aby móc poszczycić się piękną i zadbaną brodą trzeba pamiętać o jej codziennej pielęgnacji. Do tego zaś z pewnością przyda się szczotka do brody. Odpowiedni dobór takiego produktu może poprawić kondycję zarostu oraz ułatwić dbanie o niego. Pod kątem stylizacji zaś niezastąpiony jest grzebień do brody. Czy jednak oba te akcesoria są dla mężczyzn konieczne? Doświadczeni brodacze z pewnością potwierdzą odpowiedź – tak! Świadczy o tym również bogata oferta tych produktów w barber shopach. 

Czym różni się grzebień do brody od szczotki? 

Główna różnica leży przede wszystkim w zastosowaniu. Grzebienia do brody używa się do rozczesywania i stylizacji zarostu. Szczotki zaś – do pielęgnacji. Grzebień okazuje się bardziej przydatny dla posiadaczy długiej brody, gdyż to ona sprawia więcej kłopotów przy rozczesywaniu i wygładzeniu. Jednak również stylizując krótszy zarost, warto z niego korzystać, np. nakładając wosk czy olejki. Szczotka natomiast dobrze sprawdzi się przy każdej długości brody. Jej głównym zadaniem jest czesanie oraz masowanie. Ponadto przydaje się przy nakładaniu wszelkiego rodzaju odżywek. 

Zalety i wady szczotki do brody

Używanie szczotki do brody pozytywnie wpływa nie tylko na kondycję włosów, ale przede wszystkim skóry pod nimi. Stosowanie odpowiednich odżywek, olejków, czy złuszczanie nagromadzonego naskórka, mogą uchronić brodaczy przed nieprzyjemnym swędzeniem i powstawaniem chorób skóry. Szczotki do brody dostępne na rynku różnią się wielkością, materiałem oraz rodzajem włosia. Trudność przy wyborze stanowi duże zróżnicowanie w twardości i długości włosia – dopasowanie odpowiedniej dla siebie to nie lada wyzwanie. Najczęściej jednak polecane są te z naturalnego włosia, np. szczotka do brody z dzika. Również wielu brodaczy decyduje się na kartacz do brody, czyli szczotkę bez rączki.

Zalety i wady grzebienia do brody

Również i grzebień do brody odgrywa swoją rolę w codziennej dbałości o zarost. Jego największą zaletą jest z pewnością łatwe rozczesywanie splątanej brody. Ząbki grzebienia pozwalają również na precyzyjną stylizację. Ponadto grzebień jest bardzo pomocny przy przycinaniu zarostu. Jednakże grzebieniem z pewnością nie da się dokładnie wyczesać ani masować brody. Co więcej, nie dla wszystkich posiadaczy krótkiego zarostu korzystanie z niego okaże się konieczne – w szczególności, jeśli broda nie wymaga codziennego układania. Grzebienie do brody więc to dobre rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują pomocy przy zapanowaniu nad swoim niesfornym zarostem. 

Co w takim razie wybrać?

Przede wszystkim należy ocenić stan swojej brody oraz wynikające z niego potrzeby. Szczotka jest absolutnym must-have dla każdego brodacza, który chce mieć zadbany zarost i skórę pod nim. Grzebień zaś przyda się tym, którzy posiadają długi zarost lub potrzebują codziennej stylizacji. Bez wątpienia wielu brodaczy potrzebuje obu tych akcesoriów. Nasz barber shop posiada w ofercie szeroki wybór zarówno szczotek, jak i grzebieni do brody. 
 

Dodać opinię

Twój e-mail nie będzie opublikowany. Pola zaznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia