Dlaczego broda nie rośnie i co z tym robić?

Broda jako symbol męskiej siły zawsze towarzyszyła dżentelmenom. Zmieniały się epoki, pojawiały się nowe tendencje, ale zadbana broda zawsze była w poszanowaniu, symbolizując dojrzałość, mądrość lub podkreślając prawdziwie męski charakter.

Niestety rzeczywistość nie zawsze jest miła. Ktoś hoduje zarost jeszcze z czasów szkolnej ławy, a dla innego — to marzenie, którego spełnienie jest niby tak blisko, a jednak tak daleko! I wtedy rodzi się pytanie: „Dlaczego broda nie rośnie?”

W tym wpisie rozważymy najważniejsze aspekty problemu i podamy kilka wskazówek jak osiągnąć cel.

Wiadomo, że rozwój człowieka determinuje dziedziczność lub predyspozycja fizjologiczna... ale

Nie samym genotypem

Praktyka pokazuje, że nie wystarczy mieć tylko dobre geny. Tu zobowiązuje cały zestaw działań:

  • Odpowiednia pielęgnacja
  • Zdrowe odżywianie
  • Aktywność fizyczna
  • Odporność na stres

Jesteś tym, co jesz


Aby zapuścić brodę organizmowi trzeba dostarczać składniki odżywcze z pożywienia. Dlatego należy zwracać należytą uwagę na dietę — jeść produkty bogate w białko i tłuszcz i nie zapominać również o nawadnianiu. Najlepsze są produkty zawierające witaminy A, E, C, B:

  • A (jajka, marchew, brokuły, mleko, awokado);
  • E (orzechy, migdały, pistacje, dzika róża, nasiona słonecznika);
  • C (cytrusy, truskawka, jabłko, pomidor);
  • B (szpinak, mięso, wątroba, ryba, rośliny strączkowe).


Oprócz odżywiania należy ćwiczyć i być aktywnym. Po wysiłku organizm zaczyna produkować testosteron, dzięki któremu rosną włosy. Niski poziom męskiego hormonu jest jednym z głównych powodów powolnego wzrostu brody lub jej braku. Dlatego, aby osiągnąć cel, należy zwrócić uwagę na swoją kondycję fizyczną. Staraj się również unikać wyczerpania nerwowego, kiedy mózg zamiast tego, żeby kierować zasoby na wytwarzanie nowych komórek i stymulować porost brody, traci siłę i produkuje kortyzol. A będąc w stanie napięcia można tylko fantazjować o gęstej brodzie.

Odpowiednia pielęgnacja = połowa sukcesu

Pielęgnować zarost należy natychmiast po jego pojawieniu się. Rynek kosmetyków oferuje różnorodne produkty na porost brody, aby wzmocnić efekty jej hodowania. W pierwsze dwa tygodnie wzrostu często pojawiają się uczucie swędzenia lub łuszczenie się skóry. Aby zapobiec „skutkom ubocznym”, zaleca się stosowanie olejku lub balsamu.

Te specyfiki pozwalają szybko ukoić naskórek pod zarostem, poprawiając jego kondycję. Oprócz tego olejki zawierają korzystne składniki, które wpływają bezpośrednio na cebulki włosów i nasycają skórę, tym samym przyspieszając wzrost brody i redukując nieprzyjemne doznania. Następnie, kiedy trochę zagęścisz zarost, zaleca się jego regularne rozczesywanie specjalnym grzebieniem.

To sprzyja wyprostowaniu brody i jej porostu w odpowiednim kierunku. Ponadto grzebień pomaga dokładnie rozprowadzić olejek i balsam.


Barbercompany oferuje szeroką gamę produktów kultowych i znanych na całym świecie marek.
Na naszej stronie internetowej znajdziesz wysokojakościowe produkty do kompleksowej pielęgnacji brody na różnych etapach,, które pomogą Ci spełnić marzenie.

Na sam koniec

Należy pamiętać, że hodowanie brody — to trudny i długi proces. Za jeden lub dwa miesiące nie ma szans zapuścić brodę na drwala, ale to nie powód, by opuszczać ręce.
Hodowanie wymaga czasu i odpowiedniej motywacji. Efekt końcowy zależy od tego, jak zadbasz o swoją grzywę.
Długa, godna pochwały broda — to nagroda warta wysiłku. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to wyścig na krótkim dystansie, a zachwycająca podróż ku Twoim marzeniom.

Dodać opinię

Twój e-mail nie będzie opublikowany. Pola zaznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia