Golenie przed czy po prysznicu?

Zwykle nie ma różnicy kiedy się golimy, przed czy po prysznicu. Mężczyźni po prostu nie mają czasu zawracać tym sobie głowę. Bo po co? Specjaliści z Barbercompany opowiedzą dlaczego i po co zwracać uwagę na czas usuwania zarostu.

Statystyki

Liczba zwolenników golenia przed lub po prysznicu jest w przybliżeniu taka sama - 50 do 50%. Niektórzy lubią rozgrzać się w gorącej wodzie i zatem przystępować do golenia, a ktoś woli golić twarz przed prysznicem, twierdząc, że gorąca woda zwiększa ryzyko wysypki, zaczerwienień i podrażnień. Cóż, przyjrzyjmy się wszystkim osobliwościom golenia po i przed prysznicem.

OPCJA Nr 1

Golenie po prysznicu


 • POŚLIZG

Najbardziej gładki poślizg maszynki do golenia zapewnia bezbolesne golenie. Z tego powodu większość profesjonalnych barberów zaleca usunięcie zarostu właśnie po prysznicu, gdy twarz jest rozgrzana, miękka i gładka.

 • ROZSZERZENIE PORÓW

Suchy męski zarost można porównać z drutem miedzianym, dlatego nie trzeba próbować go golić w takim stanie. Po wzięciu prysznica staje się on bardziej miękki, a pory przy tym rozszerzają się. Ułatwia to proces golenia i pomaga zmniejszyć napięcie skóry. A wszystko dlatego, że dzięki otwartym porom łatwiej jest zbliżyć się do mieszków włosowych, a zatem łatwiej jest ściąć włosy.

 • CZYSTOŚĆ

Bakterie, brud i pot spłukują się gorącą wodą pozostawiając twarz czystą, co oznacza, że maszynka do golenia nie będzie je roznosić po skórze. Dlatego też po wzięciu prysznica ostrze nie kontaktuje z różnymi  szkodliwymi mikroorganizmami.


OPCJA Nr 2

Golenie przed prysznicem


 • ZWIĘKSZONA WRAŻLIWOŚĆ SKÓRY

Istnieje też druga strona medalu. Gorący prysznic jest w stanie także zaszkodzić skórze - zbyt gorąca woda wysusza twarz i zmywa wszystkie naturalne tłuszcze. W tym trybie skóra staje się bardziej wrażliwa i bardziej podatna na podrażnienia. Nawet jeśli wykorzystywać ciepłą wodę i olejek przed goleniem ta metoda może nie zawsze działać i nie dla wszystkich. W tym przypadku golenie przed prysznicem jest najlepszym rozwiązaniem dla mężczyzn o wrażliwej lub problematycznej skórze. 

 • OSZCZĘDZANIE CZASU I KOMFORT

Golenie przed prysznicem znacznie oszczędza czas i wysiłek przy sprzątaniu po zakończeniu procesu. Po goleniu można od razu rozpocząć procedury wodne. Nie trzeba spłukiwać pianki nad zlewem rozpryskując wodę wszędzie. Pomaga to zachować cenne chwile, ponieważ usunąć resztki produktu z twarzy można i pod prysznicem, co oznacza, że nie trzeba sprzątać miejsca golenia. 

Więc co wybrać: golić się przed czy po prysznicu?

Golenie po ciepłym prysznicu (rozszerzanie porów, zmiękczanie włosów) komuś może podobać się bardziej. Niektórzy ludzie z kolei wolą zachować swój czas i dbać o skórę, więc golą się przed prysznicem. Jeśli brakuje czasu lub męczą podrażnienia najlepiej usuwać zarost przed prysznicem, a żeby całkowicie pozbyć się brudu przed goleniem i maksymalnie zmiękczyć skórę najlepiej golić się po prysznicu.

Polecamy wypróbować obie metody, aby zminimalizować pojawienie się później podrażnień i wysypek. Należy pamiętać, że wraz z wiekiem zmieniają się potrzeby skóry i sposób golenia może zależeć od tych czynników. Klimat również wpływa na kondycję skóry, więc nie warto dziwić się, że na początku odpowiada golenie po prysznicu, a po przeprowadzce do innego miejsca bardziej komfortowa jest druga opcja. 

Słyszeliście o lifechaku z gorącym ręcznikiem? :)

Jeżeli nie masz czasu to lepiej wybrać golenie przed wzięciem prysznica. Aby uzyskać lepszy efekt zalecamy używanie gorącego ręcznika. Doskonale zmiękcza / rozgrzewa skórę i zarost, dzięki czemu proces golenia staje się bardziej miękki, łatwiejszy i szybszy.

Jak więc używać gorącego ręcznika?

 • Na początku po prostu umyć twarz.
 • Następnie trzeba namoczyć ręcznik w gorącej wodzie i dobrze z niego wycisnąć nadmiar wody.
 • Trzymać ręcznik na skórze przez co najmniej 3 minuty
 • Rozpocząć golenie.

P.S. Co prawda takie rozwiązanie nie usuwa brudu i nie tak skutecznie rozgrzewa twarz jak gorący prysznic.

І na koniec:

 • W celu maksymalnego zmiękczenia zarostu trzeba używać specjalną nawilżającą odżywkę pod prysznicem.
 • Wykorzystywać odżywkę w ciągu 3 tygodni co 6 tygodni.
 • Początkującym lepiej jest golić się po prysznicu wieczorem, kiedy nigdzie nie trzeba się spieszyć i można udoskonalać wybraną metodę.
 • Peeling pomaga skutecznie usuwać brud poprawiając tym samym jakość golenia. Ale dla tych, którzy dopiero zaczęli się golić zaleca się nie stosować peelingów dopóki skóra nie przyzwyczai się do usuwania zarostu, a złuszczać martwe komórki najlepiej w inne od golenia dni.

Ogólnie rzecz biorąc, proces usuwania zarostu będzie naprawdę komfortowy, jeśli wykorzystywać wysokiej jakości kosmetyki i niezawodne narzędzia. Na naszej stronie można znaleźć różne produkty do golenia, a także oryginalne brzytwy, maszynki do golenia i żyletki. Aby zwiększyć komfort tej procedury warto korzystać z dodatkowych akcesoriów i narzędzi. Ich asortyment jest przedstawiony tutaj.

I nie zapominajcie o właściwej pielęgnacji skóry zarówno po goleniu, jak i codziennie. Nasze artykuły „Właściwa pielęgnacja skóry twarzy” i „Jak wybrać balsam po goleniu” pomogą w tym zadaniu. 

Dodać opinię

Twój e-mail nie będzie opublikowany. Pola zaznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia