Maszynki do golenia z otwartym i zamkniętym grzebieniem. Podstawowe różnice.

Wybierając maszynkę do golenia na żyletki, pierwszą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest typ głowicy.

Prawdopodobnie już wiesz, że zgodnie z tym kryterium istnieją maszynki z grzebieniem zamkniętym (Closed comb) i grzebieniem otwartym (Open comb). Istnieje również trzeci rodzaj - z głowicą ukośną (Slant bar). Ale ponieważ pierwsze dwa są najbardziej popularne, omówimy je bardziej szczegółowo.

Aby zrozumieć, jaka jest różnica pomiędzy grzebieniemzamkniętym a otwartym, należy znać właściwości funkcjonalne każdego z nich. 


Closed comb

Zamknięty grzebień

Główną cechą konstrukcyjną maszynki do golenia z głowicą Closed comb jest to, że grzebień jej jest zamknięty, to znaczy znajduje się nad ostrzem.

  • Maszynka do golenia z zamkniętym grzebieniem jest uważana za najbezpieczniejszą.
  • Zamknięty grzebień zapobiega nadmiernemu naciskowi na skórę i chroni ją przed skaleczeniami.
  • Maszynka może być wykorzystywana do codziennego golenia.
  • Taka maszynka nie wymaga specjalnych umiejętności i jest świetna dla początkujących, którzy tylko zaczęli używać maszynki do golenia na żyletki.
  • Małym minusem zamkniętego grzebienia jest to, że należy zrobić kilka przejść w celu uzyskania doskonałego efektu.

Maszynki do golenia z zamkniętym grzebieniem, na które należy zwrócić uwagę - Rockwell 6C, Edwin Jagger Knurled DE89KN14BL, Rockwell 2C White Chrome, Parker 65 R, Shlyuz Classic DEMerkur Solingen 41 C, Mühle R 89.


Open comb

Otwarty grzebień


Główną cechą konstrukcyjną maszynki do golenia z głowicą Open Comb jest to, że grzebień jest otwarty i zapewnia większą ekspozycję ostrza.

  • Grzebień otwarty jest klasyfikowany jako sztywny i agresywny, ponieważ ten typ głowicy ma całkowicie otwarte zęby. Prawdopodobieństwo zacięć jest znacznie wyższe, ponieważ zęby podnoszą zarost, ostrze bardzo blisko przylega do skóry i  maksymalnie precyzyjnie ścina włosy. 
  • Otwarty grzebień w głowicy jest idealny dla posiadaczy grubego i twardego zarostu, ale wymaga ostrożniejszego i bardziej starannego obchodzenia się z maszynką do golenia.
  • Znaczącą zaletą jest to, że dla dokładnego golenia wystarczy tylko kilka pociągnięć golarką. Najważniejsze, jak to mówią, "nabrać wprawy".
  • Otwarty grzebień maszynki lepiej daje sobie radę z długim zarostem i nie zatyka się jak grzebień zamknięty.

Parker 68S, Parker 87 R, Timor 1325K, Mühle R 41, Merkur Solingen 25 C - modele maszynek z otwartym grzebieniem, które chętnie możemy polecić.


Jak widać, otwarte i zamknięte grzebienie mają swoje zalety i wady, w zależności od Twoich potrzeb. Ważne jest rozumieć, że na sztywność lub miękkość maszynki do golenia, którą wybierzesz, wpływa nie tylko rodzaj głowicy. Agresywność maszynki do golenia zależy od ostrza, odległości między podporą ostrza, wagi głowicy i t.p.

P.S. Aby zobaczyć asortyment i wybrać odpowiednią do swoich potrzeb maszynkę do golenia na żyletki z otwartym lub zamkniętym grzebieniem, naciśnij tutaj lub zadzwoń do nas - pomożemy Ci dokonać wyboru!

Dodać opinię

Twój e-mail nie będzie opublikowany. Pola zaznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia