Olej czy wosk do brody? Dowiedz się z naszego bloga co będzie najlepszym wyborem dla Ciebie!

Planujesz zapuścić gęstą brodę? A może marzy ci się zadbany, ale krótki zarost? W każdym wypadku musisz wiedzieć, jak dbać o brodę, by była lśniąca, zdrowa i podatna na układanie. Wśród konwencjonalnych, marketowych kosmetyków nie znajdziesz tych, które kompleksowo zadbają o stan Twojego zarostu. Włosy na twarzy są sztywne, ale delikatne. Łatwo ulegają zniszczeniu, rozdwojeniu i są łamliwe. Aby być dumnym ze swojego zarostu, musisz wiedzieć, jak pielęgnować brodę i jakich produktów do tego używać.

Olejek do brody, czy wosk? Który wybrać?

Chcesz wiedzieć, jaki olejek do brody okaże się dla Ciebie najlepszy? W pierwszej kolejności musisz zrozumieć, jaki ma przynieść efekt, jakie ma działanie i kiedy warto po niego sięgnąć. Olejki do brody to w większości naturalne, gęste i tłuste kosmetyki do pielęgnacji brody i skóry twarzy. Co ciekawe, mimo z pozoru tłustej konsystencji nie obciążają bardzo włosów, a odpowiednio użyte, nie sprawią, że Twój zarost będzie wyglądał na przetłuszczony. Dobre olejki do brody nie mają działania komedogennego (nie zatykają porów skóry), szybko się wchłaniają i nie pozostawiają tłustego filmu na włosach i skórze. Ich zadaniem jest intensywne nawilżanie i ochrona zarostu. Olejki działają i od środka i na zewnątrz. Zatrzymują nawilżenie, poprawiają podatność na układanie brody i zapobiegają jej zniszczeniu przez czynniki mechaniczne (no. czesanie, stylizacja itp.).

Wosk do brody ma nieco inne zastosowanie. Tak, jak olejek służył stricte do pielęgnacji, tak wosk ma za zadanie utrzymać Twój zarost w ryzach. Wosk możesz wykorzystać do utrwalenia stylizacji wąsów i brody, a także do jej ogólnego „ugładzenia”. W przeciwieństwie do wyżej opisanych olejków woski mają mniej wyrazisty zapach. Mają bowiem służyć do stylizacji. Zamiast wyśmienitych, kolońskich/drzewnych nut zapachowych i nawilżenia, zaoferują Ci zatem mocny chwyt, który pomoże utrzymać Twój zarost w określonej pozycji przez cały dzień.

Wosk a olejek do brody, czy można je porównać?

Każdy, kto wie jak dbać o brodę, zdaje sobie sprawę z tego, że tak naprawdę nie ma sensu wybór – wosk a olejek do brody. Są to bowiem dwa, zgoła odmienne produkty o różnym przeznaczeniu. Łączy je natomiast dobry, naturalny skład i docelowe wykorzystanie (zarost). Prawie wszystkie dobre zestawy do brody mają w swoim składzie i olejek do brody i wosk. Czasem są również wyposażone w produkty do stylizacji takie, jak oczyszczający szampon, czy pomada do brody. To właśnie ją można wykorzystywać zamiennie z woskiem. Oba kosmetyki pełnią funkcję stylizacyjną. Mają chronić zarost przed czynnikami atmosferycznymi i utrwalać nadany brodzie i wąsom kształt. Olejki do brody mają z kolei za zadanie kondycjonować Twoje włosy, zmiękczać je i ułatwić ich rozczesywanie.

Olejek i wosk do brody – jak używać obu produktów?

Stosowanie obu kosmetyków jest banalnie proste. Aby nałożyć olejek na brodę, nanieś dosłownie kilka kropli na dłonie i delikatnie je w nich rozetrzyj. Następnie nanieś olejek na swój zarost płynnym ruchem. Rozpoczynaj od góry i kieruj się w dół. Zadbaj o to, by pokryć wszystkie włosy i jednocześnie nie przesadzić z ilością olejku. Po jego nałożeniu rozczesz brodę kartaczem.

Aby utrwalić stylizację dłuższej brody lub wąsów, musisz wykorzystać wosk do brody. By otrzymać zadowalający efekt, wystarczy jego odrobina. Nałóż wosk na koniuszek placów i rozetrzyj go między nimi, Następnie palcami stylizuj włosy – wygładź brodę, podkręć wąs itp. Gotowe! Pamiętaj, by zawsze wieczorem dokładnie zmyć resztki kosmetyków do stylizacji z Twojego zarostu. Do tego celu z kolei niezbędny okaże się dobry szampon do brody.

Czy wosk jest do każdej długości brody?

Tak, jak olejki do brody należy stosować na każdej długości włosów – nawet jeśli jest to kilkudniowy zarost, tak z woskiem sprawa wygląda nieco inaczej. Logiczne jest to, że jeśli ma on służyć do stylizacji, musisz mieć co układać. Krótki zarost nie musi zatem wymagać stosowania wosku, czy pomady. Jeśli jednak masz średniej długości lub długą brodę, lub dłuższe wąsy, bez wosku nie będziesz mógł liczyć na to, że nadana rano forma i kształt Twojego zarostu, nie zniszczy się tuż po wyjściu z domu.

Jak widzisz, dosłownie każdy brodacz (nawet ten ,,pączkujący") musi mieć olejek do brody, a panowie ze średniej długości lub długą brodą, powinni rozważyć również zakup solidnego wosku. Każdy dobry barber shop oferuje przynajmniej kilka – kilkanaście rodzajów olejków, pomad i wosków do wyboru, Podczas zakupów kieruj się składem, zapachem i indywidualnymi potrzebami Twojego zarostu. Może potrzebujesz mocniejszego chwytu? Celuj wówczas w silne woski z mocnym utrwalaniem.

Dodać opinię

Twój e-mail nie będzie opublikowany. Pola zaznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia