Prawidłowe ostrzenie brzytwy: metody i wskazówki

Podczas pracy brzytwa do golenia matowieje, czasem się wygina i wymaga korekty. Przed użyciem takiego narzędzia konieczne jest wyprostowanie paska. Edycja nie wyostrza krawędzi tnącej, a jedynie wyrównuje metalowe krawędzie i drobne defekty na niej, więc w niektórych przypadkach to nie wystarczy. Na przykład po uderzeniu, upuszczeniu lub uderzeniu ostrza o twardą powierzchnię, ostrzenie brzytwy odbywa się za pomocą twardych kamieni.

Aby sprawdzić, czy ostrze brzytwy jest wystarczająco ostre, należy ustawić narzędzie ostrzem do góry, przyłożyć do niego włosy od góry (prostopadle do krawędzi tnącej). Narzędzie jest wystarczająco ostre i gotowe do użycia, rozłupuje się na pół z niesamowitym dotykiem ostrza.


Jeśli wyprostowanie paska nie wystarczy, aby przywrócić ostrość stali, konieczne będzie naostrzenie go o kamień. Robi się inaczej niż ostrzenie noża czy nożyczek. (Dlatego najlepiej byłoby, gdyby mistrz z wiedzą, umiejętnościami itp. Wyostrzył strach przed brzytwą.

Ale jak naostrzyć brzytwę samemu? Powiemy сi dalej.

Czego potrzebujesz, aby wyprostować i naostrzyć brzytwę

Prosta brzytwa jest ostrzona w fabryce i wymaga jedynie regularnego obciągania – szlifowania z zadziorów i nierówności krawędzi. Ale jeśli ostrze jest uszkodzone, wymaga kamień do ostrzenia brzytwy. Ta procedura obejmuje usunięcie części blachy.

Główne wymagania dotyczące kamienia do ostrzenia brzytwy ze stali:

 • jednorodna powierzchnia drobnoziarnista – uziarnienie 4000/8000;
 • trwałe zachowanie kształtu;
 • brak gęstych grudek;
 • minimalne uwolnienie zawieszenia.


Aby wyprostować brzytwy, potrzebujesz specjalnego paska – wiszącego lub z drewnianymi uchwytami. Jego szerokość dobierana jest nie mniej niż długość ostrza. Pozwoli to na równomierną obróbkę całej powierzchni narzędzia. Opatrunek wykonuje się na pasie ze skóry i / lub tkaniny, bez nakładania na niego materiału  ściernego.

Obróbka narzędzia na pasku z pastą jest już wykańczana lub naostrzana i zaleca się ją wykonywać tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne, gdy zwykły opatrunek nie przynosi koniecznych rezultatów. Pastę można nakładać samodzielnie, a niektóre paski mają fabrycznie wklejoną powierzchnię.

Jak ostrzyć brzytwę za pomocą paska

Pas do ostrzenia brzytwy pomoże Ci naostrzyć narzędzie w sposób wysokiej jakości. Algorytm działań jest następujący:

 1. Chwyć brzytwę za „goleń” z jednej strony i przytrzymaj go 2-3 palcami po przeciwnej stronie.
 2. Uzyskaj czysty i gładki pasek z powierzchniami wykonanymi z czystej skóry (bez pasty) i tkaniny o minimalnej ziarnistości. Plamy na nim należy najpierw oczyścić, a wady przeszlifować. Przed użyciem dokładnie pocieraj pasek dłonią – aż poczujesz się ciepły i gładki. Przymocuj jego bezpiecznie i napnij, najlepiej równolegle do podłogi.
 3. Umieść ostrze płasko na pasku i rozciągnij je „grzebieniem” wzdłuż niego, delikatnie dotykając, bez silnego nacisku. Zapewnij pełny kontakt, od grzbietu do krawędzi skrawającej. Bez wysiłku i presji! Powoduje tylko zginanie ostrza i zapobiega kontaktowi paska z końcem krawędzi.
 4. Kiedy osiągniesz krajny punkt, obróć brzytwę ruchem podobnym do toczenia ołówka, powoli i ostrożnie, zachowując pełną kontrolę nad narzędziem. Odwróć go z tyłu, a nie nad ostrzem, w przeciwnym razie istnieje duże ryzyko przecięcia paska, wygięcia krawędzi tnącej i zniszczenia brzytwy do golenia. Nie pozwól, aby narzędzie zatrzymało się na krawędziach: przed obróceniem ostrza oderwij krawędź, a po obróceniu ostrza dotknij nim powierzchni paska ściśle podczas ruchu.
 5. Jeśli narzędzie jest w porządku, wystarczy 15-40 razy przejść w obu kierunkach. Na każde 50 pociągnięć skóry przypada 15 pociągnięć tkaniną. Późniejsza ostrzenie brzytwy jest bezcelowa, ponieważ jakość cięcia pozostanie na mniej więcej tym samym poziomie.
 6. Jeśli uzyskana ostrość brzytwy nie robi wrażenia, naostrz urządzenie na pasku pastą – wystarczy ją przetrzeć 1-2 razy. Jeśli jakość cięcia nie uległa poprawie, po 6-8 przejściach wzdłuż paska z pastą nie ma sensu kontynuować prób – w takich przypadkach należy naostrzyć produkt na kamieniach.

Zasady przechowywania paska

Pasy czyste i wklejone należy przechowywać osobno. Niedopuszczalne jest ścieranie czystej taśmy i mieszanie past o różnej wielkości ziarna. Podczas transportu i przechowywania ważne jest, aby zabezpieczyć takie produkty przed deformacją – ich skręcanie lub pofałdowanie nieuchronnie prowadzi do pojawienia się fałd i zmarszczek, które są praktycznie nieodwracalne. Przechowuj takie urządzenia w pokrywach lub zamkniętych szafkach, aby zminimalizować możliwość pojawienia się kurzu. Niedopuszczalne jest przechowywanie takich produktów w wilgotnych pomieszczeniach.

Preparat do ostrzenia brzytwy na kamieniach

Aby zrozumieć, jak należy naostrzyć prostą brzytwę i który kamień najlepiej zastosować w konkretnym przypadku, należy przeanalizować parametry geometryczne urządzenia. Aby to zrobić, umieść go na płaskiej powierzchni z podkładem i karmą na nim. Weź pod uwagę bok rąbka i spód. Sprawdź, czy w tym obszarze między urządzeniem a podstawą, na której się znajduje, nie ma żadnych szczelin. Jeśli dopasowanie jest luźne, będziesz musiał użyć grubego materiału ściernego.

Obejrzyj urządzenie z dwóch stron. Dodatkowo sprawdź krawędź pod kątem „prawidłowego uśmiechu”. Jeśli są z tym problemy, przed ostrzeniem krawędzi skrawającej należy skorygować odwrotny uśmiech za pomocą grubego ścierniwa umieszczonego na płaszczyźnie, kołysząc się.

Jak ostrzyć prostą brzytwę kamieniem w domu

Podczas ostrzenia brzytwy na kamieniach pamiętaj, że ostrze tego urządzenia jest bardzo wrażliwe i mogą pojawić się na nim różne wady, jeśli jest nieprawidłowo poruszane. Potrzeba czasu, cierpliwości i ścisłego przestrzegania technologii, aby opanować umiejętność wyostrzania ostrza na kamieniach. Ostrzenie takiego narzędzia na klocku jest konieczne w skrajnych przypadkach – jeśli ostrze jest poważnie uszkodzone, a prostowanie na pasku nie przynosi oczekiwanych efektów.


Aby przywrócić brzytwę do ostrego stanu, potrzebujesz:

 1. Zwilżyć kostkę wodą.
 2. Przytrzymaj brzytwę palcem wskazującym i kciukiem i naciśnij jednocześnie grzebień i krawędź ostrza. Zaleca się wstępne uszczelnienie grzebienia taśmą izolacyjną, aby chronić go przed zarysowaniami. Ciśnienie powinno być lekkie. Ważne jest, aby zapewnić stały kontakt płaszczyzny urządzenia z powierzchnią pręta.
 3. Przesuń narzędzie po kamieniu z równym naciskiem – w celu równomiernego ostrzenia. Ważne jest, aby utrzymywać ostrze w kontakcie z drążkiem i utrzymywać kąt.
 4. W skrajnym punkcie obróć urządzenie nad grzbietem, dociśnij drugą stroną i podobnie przytrzymaj w przeciwnym kierunku.
 5. Powtarzaj procedurę aż do uzyskania pożądanego efektu.

Ostrzenie na kamieniach to skuteczna, ale skomplikowana i droga technologia. Aby całkowicie naostrzyć tępą brzytwę, musisz użyć więcej niż jednego uniwersalnego bloku, ale kilku kamieni. Tę procedurę najlepiej wykonać w warsztacie.

Jak dbać o prostą brzytwę

Aby brzytwa służyła Ci przez długi czas i wiernie, należy ją starannie używać i starannie przechowywać. Głównym wymaganiem jest minimalny kontakt z wodą i wilgotnym środowiskiem, aby uniknąć korozji lub utleniania metalu. Przed pierwszym użyciem wystarczy zmyć nowy strach wodą z mydłem, a używane narzędzie dodatkowo przetrzeć miękką szmatką zwilżoną alkoholem. Do dezynfekcji nie używaj kwasów ani wrzącej wody, ani nie wystawiaj instrumentu na nagłe zmiany temperatury. Używaj brzytwy do golenia dokładnie zgodnie z zaleceniami, bądź ostrożny.

Ważne jest, aby chronić takie urządzenia przed upadkiem, uszkodzeniem, a nawet dotknięciem ostrza tnącego twardymi przedmiotami. Muszą być przechowywane w suchych, dobrze wentylowanych pomieszczeniach, poza zasięgiem dzieci. Przed dłuższym przechowywaniem instrument należy przetrzeć parafiną lub innym lekkim olejem. Po każdym użyciu ostrze należy dokładnie spłukać gorącą wodą i całkowicie osuszyć ręcznikiem lub serwetką (oczywiście z bezpiecznej strony).

Pamiętaj, że wydajność, wygoda i trwałość Twojej brzytwy do golenia są bezpośrednio zależne od tego, jak o nią dbasz. Prawidłowo przechowuj swoje narzędzia i baw się dobrze podczas golenia!

Dodać opinię

Twój e-mail nie będzie opublikowany. Pola zaznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia