Brzytwa tradycyjna VS Shavette — którą wybrać?

Kiedy powstaje przed nami pytanie o tradycyjnym goleniu nie jest łatwo dokonać wyboru. Dlatego dzisiaj chcemy opowiedzieć o brzytwie tradycyjnej i brzytwie typu shavette, porównać ich cechy, ocenić ich prawdziwe wady i zalety.


KRÓTKO I NA TEMAT

Jeżeli nie wchodzić w szczegóły, to można opowiedzieć o porównaniu brzytwy typu shavette i brzytwy tradycyjnej w kilku punktach. Ale warto zauważyć, że często ludzie mylą się w niektórych opiniach. Prawda jest taka:

 • brzytwa typu shavette nie jest alternatywą czy zamiennikiem brzytwy tradycyjnej;
 • jeżeli nie lubisz używać brzytwy na wymienne ostrza, nie znaczy to, że nie przypadnie Ci do gustu brzytwa tradycyjna;
 • konstrukcja tych 2 egzemplarzy jest podobna do siebie, ale  brzytwa typu Shavette posiada mocowanie na wymienny wkład, а brzytwa tradycyjna ma ostrze jednolite.

CECHY ODRÓŻNIAJĄCE1. Technika

Większośc mężczyzn zauważa, że jeżeli zmieniać jeden rodzaj brzytwy na inny to trzeba ponownie przyzwyczajać się do używania. I to pomimo tego, że oba rodzaje brzytew dobrze dopasowują się do kształtu dłoni! Utrzymać stały kąt przy wykorzystaniu brzytwy typu Shavette jest trudniej, ponieważ jej ostrze jest grubsze i ma inną wagę. Taka brzytwa jest bardziej agresywna niż tradycyjna, dlatego trzeba być ostrożniejszym w użyciu.
2. Wykorzystanie

 • Brzytwa tradycyjna:

Brzytwa tradycyjna jest dość łatwa w użyciu. Za pomocą takiego narzędzia można poczuć prawdziwy rytuał tradycyjnego golenia. Brzytwa przeznaczona jest do zarostu o różnej długości. Dla niej nie jest konieczne specjalne skracanie włosów na brodzie.

 • Brzytwa typu Shavette:

W przypadku brzytwy typu Shavette samodzielne usuwanie zarostu jest trudniejsze, nawet jeżeli ostrze jest wydłużone. Ale będzie idealna na przykład, żeby zarost troszkę podgolić. Pozwala delikatnie przyciąć brodę, skronie, omijać pieprzyki. Brzytwa typu Shavette jest powszechnie stosowana w zakładach fryzjerskich i barbershopach. Dla brodaczy brzytwa na wymienne ostrza jest optymalnym rozwiązaniem w przycinaniu brody. Pozwala również zmieniać tnącą krawędź na najbardziej odpowiednią i komfortową w wykorzystaniu.
3. Konserwacja

 • Brzytwa typu Shavette:

Brzytwa typu Shavette nie wymaga specjalnej konserwacji czy przechowywania. Nie trzeba jej w żaden sposób naprawiać - wystarczy wymienić ostrze. Ponadto narzędzie można spokojnie myć pod bieżącą wodą i brać ze sobą pod prysznic.

 • Brzytwa tradycyjna:

Brzytwę tradycyjną trzeba wycierać tylko miękką szmatką, nie dotykając ostrza. Ona nie toleruje wysokiej wilgotności, ponieważ szybko poddaje się korozji. Przy nieprawidłowym użyciu krawędź tnąca tępi się szybciej, a naostrzyć ją mogą tylko specjalni mistrzowie. Ale jeżeli dotrzymywać się wszystkich zasad konserwacji narzędzie posłuży przez wiele lat. 
4. Rezultaty golenia

 • Brzytwa tradycyjna:

Dzięki brzytwie tradycyjnej twarz będzie czysta w 100%, a włosy nie będą przeszkadzać przez dłuższy czas. Wynika to z tego, że zarost jest przycinany maksymalnie blisko korzenia i dlatego dłużej odrasta.

 • Brzytwa typu Shavette:
Brzytwa typu Shavette jest mniej agresywna i nie może zagwarantować takiego rezultatu.5. Polityka cenowa

Porównując cenę brzytwy tradycyjnej i brzytwy typu Shavette oczywiście, że pierwsza będzie w kilka razy droższa. Ale nie warto kupować zbyt tanich egzemplarzy brzytew na wymienne ostrza. W niedrogich egzemplarzach włosy mogą utknąć między rączką a ostrzem lub uchwyt będzie zbyt gruby, co nie jest za bardzo wygodne przy goleniu.WIĘC KTÓRĄ BRZYTWĘ JEDNAK WYBRAĆ?

Wybierając pomiędzy brzytwą tradycyjną i brzytwą typu Shavette warto rozważyć wszystkie zalety i wady. Staraliśmy się maksymalnie wyświetlić pozytywne i negatywne strony tych dwóch brzytew. W skrócie:

 • Dla pełnowartościowego golenia należy wybrać brzytwę tradycyjną, czyli kiedy jest potrzeba całkowicie ogolić twarz. Przy tym nie warto jej kupować tylko po to, żeby spróbować ogolić się 1-2 razy - trzeba przyzwyczaić się do ciągłego użytku, wtedy nie stracicie umiejętności i będziecie zadowoleni z rezultatów golenia. 
 • Brzytwa typu Shavette jest po prostu niezbędna dla brodaczy, którzy muszą regularnie przycinać kontury linii wzrostu włosów! Będzie odpowiednia również dla osób, które w przyszłości chcą przejść na golenie brzytwą tradycyjną, ale nie są jeszcze do tego gotowe - koszt brzytwy i podobieństwo technologii golenia pozwolą Państwu podjąć ostateczną decyzję i w przyszłości wybrać tradycyjna brzytwę lub klasyczną maszynkę do golenia.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże wszystkim podjąć właściwą decyzję i wybrać narzędzie, które uprości codzienne golenie i będzie służyć tylko na radość. Dowiedzieć się więcej o sekretach i lifehackach używanie i konserwacji brzytew mozna w naszym blogu w rozdziale “Brzytwy tradycyjne i typu Shavette”.

Dodać opinię

Twój e-mail nie będzie opublikowany. Pola zaznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia