W naszych czasach nie tylko kobiety, ale także mężczyźni bacznie obserwują ich wygląd. Dla niektórych styl ubioru, ktoś fiksuje się na drogich dodatkach, ale przytłaczająca większość mężczyzn ma negatywny status takiego statusu jak elegancka fryzura, więc kwestia wyhodowania, utrzymania i ulepszenia fryzury na długie włosy męskie nie może zostać pominięta.
Co wpływa na porost długich włosów u mężczyzn?
Aby zrozumieć czynniki i wzorce wpływające na długie włosy męskie na głowie, konieczne jest obrócenie. Włosy pochodzą ze skóry, z których wiele powoduje wzrost uwarunkowanych genetycznie. Dlatego w przypadku wzrostu włosów mężczyźni zwykle rosną znacznie szybciej niż kobiety, z tego samego powodu, dla którego mężczyźni cierpią na wcześniejszy początek wypadania włosów.
Nie wolno nam zapominać, że pozytywne nastawienie wpływa również na zachowanie długich włosów u mężczyzn, w przeciwieństwie do chronicznego stresu – brak snu, złe odżywianie, nieprawidłowe obciążenia prowokują wcześniejszą utratę znacznej części włosów. U mężczyzn włosy rosną o 1,5 cm miesięcznie, u kobiet o 1/5 mniej, więc po krótkiej fryzurze potrzebują więcej czasu, aby przywrócić pierwotną długość włosów, ale kobiety są nadal bardziej żywotne.
Na kondycję linii włosów wpływają także behawioralne aspekty życia – alkohol, tytoń i szereg narkotyków bezpośrednio niszczą skórę, a także zaburzają ogólny stan organizmu, co wpływa na metabolizm oraz zaopatrzenie skóry i włosów w substancje niezbędne do wzrostu.
Pielęgnacja włosów męskich ma pewien wpływ – częstotliwość strzyżenia, stopień urazu techniki stosowanej przez mistrza, jakość obróbki narzędzi. Często zdarza się, że podczas strzyżenia mistrz może poważnie uszkodzić strukturę włosów, co doprowadzi do ich dalszego przerzedzenia i utraty. Na szczególną uwagę zasługują anatomiczne i fizjologiczne cechy włosa. Jego podstawą jest mieszek włosowy, z którego pochodzi od 3 do 5 włosów, a okres wzrostu dzieli się na kilka etapów:
- aktywny, który utrzymuje się do 5 lat, z maksymalnym tempem wzrostu;
- spowolnienie, przy spadku tempa wzrostu o około połowę;
- odpoczynek, gdy włosy praktycznie nie rosną, a wkrótce całkowicie wypadają.
Na wzrost długich włosów męskich wpływa również to, że młodzi ludzie mają bardziej przetłuszczające się włosy ze względu na specyfikę poziomu hormonów (przewaga testosteronu), mają też bardziej sztywną strukturę niż kobiety i bardziej wrażliwe cebulki w niektórych okolicach. Dlatego w przypadku łysienia u mężczyzn korona i przednia część głowy cierpią jako pierwsze – mieszki włosowe w tym obszarze są bardziej wrażliwe na produkty uboczne metabolizmu testosteronu.
Ważna jest również sezonowość. Zimą człowiek odczuwa skutki niskich temperatur, a powietrze jest bardziej suche, jesienią i wiosną na skórę wpływa wysoka wilgotność, a latem – upał i intensywne promieniowanie UV. Bez odpowiedniej pielęgnacji i indywidualnie dobranego wsparcia linia włosów nie tylko nie powiększy się, ale wręcz przeciwnie, zacznie zauważalnie się zmniejszać.
Stosowanie profesjonalnych preparatów
Wielu producentów oferuje linię profesjonalnych preparatów przywracających gęstość i długość włosów u mężczyzn. Często zawierają wszystkie lub przynajmniej większość potrzebnych im składników, takich jak witaminy, keratyna i inne.
W celu wybrania naprawdę skutecznych środków, warto skontaktować się z profesjonalnym fryzjerem. Dobry specjalista zawsze będzie w stanie doradzić coś wartościowego i pomoże uniknąć żywych istot o niskiej jakości.
Środki ludowe
Dość często do pielęgnacji długich męskich włosów stosuje się różne środki ludowe, które można nawet przygotować w domu.
Weźmy na przykład maskę musztardową, do której potrzebujemy dwóch łyżek proszku musztardowego, takiej samej ilości oleju rycynowego i cukru oraz żółtka. Najpierw należy rozcieńczyć proszek musztardowy do konsystencji kwaśnej śmietany, następnie dodać resztę składników i dopiero wtedy nałożyć maskę na korzenie, pozostawiając na 15 minut. Na ten czas wskazane jest ogrzanie głowy ręcznikiem lub czymś innym.
Jeśli taką maseczkę wykonasz raz w tygodniu, to jej składniki pomogą wywołać fizjologiczne podrażnienia skóry głowy, co poprawi odżywienie tkanek i wpłynie bardzo pozytywnie na odrost długich włosów.
Do maski miodowej potrzebujesz cebuli i miodu (około jednej czwartej objętości cebuli). Zmiel cebulę w owsiankę, wymieszaj z miodem, a następnie nalegaj w ciemnym miejscu na półtorej godziny. Gotową maskę można stosować nie częściej niż raz na pół miesiąca, nakładając na czyste włosy przez godzinę.
Środek pieprzowy jest również bardzo skuteczny, do produkcji którego potrzebujesz 100 ml brandy i 10 g czarnego pieprzu. Po wymieszaniu kompozycję podaje się przez 7 dni w ciemnym miejscu. Gotowy produkt należy rozcieńczyć wrzątkiem (1:10) i raz w tygodniu nakładać na włosy przed snem.
Z żółtek jaj i soku z aloesu można zrobić specjalną maskę do włosów, którą można natychmiast nałożyć na skórę głowy i zmyć po pół godzinie.
Ta opcja działa szybko i wpływa nie tylko na wzrost nowych włosów, ale także wzmacnia wszystkie loki, czyniąc je bardziej miękkimi i jedwabistymi.
Aby podrażnić, a tym samym pobudzić wzrost włosów, można również użyć mieszaniny pół litra wody i dwóch łyżek nalewki z alkoholem pieprzowym. Ten produkt można nakładać nawet przez 10 minut, po czym należy dokładnie spłukać włosy zimną wodą.
Wiele roślin aptecznych (np. Rumianek, kora dębu, pokrzywa i inne) można stosować w formie wywaru – świetnie nadają się do nasycania struktury włosa substancjami odżywczymi, a także zmniejszają stany zapalne utrudniające zdrowy wzrost.
Na przykład łopian lub kokos. Pierwszy ma niższy koszt i bardzo dobrą wydajność, ale kokos jest bardziej egzotyczny i pachnący. W obu przypadkach olejek należy nałożyć na cebulki włosów i skórę głowy, następnie owinąć głowę szmatką i odczekać około pół godziny, po czym należy je spłukać naturalnym szamponem.
Właściwa pielęgnacja długich włosów u chłopaka
„Sekretów” właściwej pielęgnacji długich włosów u chłopaka jest kilka:
- Szczotkuj codziennie – Regularne podrażnienie skóry głowy pobudzi przepływ krwi, nada włosom bardziej zadbany wygląd i pomoże w rozprószeniu olejku do włosów.
- Nie myj włosów nadmiernie, ponieważ szampony zmywają sebum pozbawiając włosy ochrony. W odpowiedzi na to zwiększy się jego wydzielanie. Wystarczy dwa razy w tygodniu.
- Nie myj włosów gorącą wodą, ponieważ stymuluje ona utratę wilgoci w aparacie do włosów. Dla higieny skóry głowy znacznie lepsza jest woda o umiarkowanej temperaturze.
- Koniecznie określ rodzaj swojej skóry i włosów, od tego będzie zależało wiele aspektów pielęgnacji długich włosów u mężczyzn.
- Używaj produktów stymulujących wzrost włosów. Przyczynią się do procesów ich regeneracji i wzrostu.
- Włosy trzeba przycinać przynajmniej raz na sześć miesięcy lub rok, ale nie radykalnie – wystarczy nieznacznie zmniejszyć ich długość, aby wyeliminować nadmierne mechaniczne obciążenie skóry.
- Nie używaj niepotrzebnie suszarek do włosów, chemikaliów i farb, aby zmniejszyć szkodliwy wpływ na linię włosów.
- Nie wolno nam zapominać, że włosy nie żyją oddzielnie od organizmu, dlatego konieczne jest zapewnienie im wewnętrznego odżywiania, spożywania optymalnej ilości białek, witamin, węglowodanów i tłuszczów. Szczególnie przydatne będą mięso, nabiał, a czasem ryby. Możesz również włączyć do swojej diety oliwę z oliwek.
- Pamiętaj, aby ocenić skład swoich produktów higienicznych – wszystko, co zawiera silikon i szkodliwe siarczany, powinno zostać wykluczone.
- Po użyciu szamponu nałóż balsam-odżywkę – zabezpieczy włosy przed zanieczyszczeniem, spłukaniem z szamponu i tym, czego nie usunął.
Czego nie powinieneś robić?
Pielęgnując długie męskie włosy, nie nadużywaj możliwości umycia – zmywanie ochronnej warstwy sebum prowadzi do wysuszenia i uszkodzenia struktury włosa.
Częste chodzenie do fryzjera czy stylisty nie jest szkodliwe, ale absolutnie bezużyteczne – strzyżenie długich włosów w żaden sposób nie stymuluje ich wzrostu. Jednak częste stosowanie produktów do stylizacji, pianek, lakierów i innych tego typu substancji powoduje wysuszenie skóry głowy, co ją podrażnia i naraża na infekcje.
Nie należy gonić za „utylitaryzmem” – być może wygodniej jest umyć włosy uniwersalnym środkiem (na głowę i na ciało), ale tylko specjalistyczne produkty mogą zapewnić odpowiednią pielęgnację.
Pielęgnując kręcone włosy męskie, jak każdy inny typ, nie powinieneś nic robić z bólem, ponieważ odczuwanie bólu najprawdopodobniej sygnalizuje, że robisz coś złego.
Ponadto pamiętaj, że nie możesz czesać mokrych włosów – to je uszkodzi. Unikaj też syntetycznych materiałów w grzebieniach i rozważ użycie drewnianego grzebienia.
Jak zapuścić włosy męskie: Pomocne wskazówki
Jako dodatkową stymulację wzrostu długich włosów męskich można wskazać masaż karku, który odruchowo zwiększa ukrwienie skóry głowy, pomaga złagodzić nadmierne napięcie mięśni w tym obszarze, co niekiedy wpływa negatywnie na porost włosów. A podczas masowania skóry głowy można też wetrzeć w nią ciepły olej mineralny.
Profesjonalne salony mogą zaoferować głębsze i skuteczniejsze metody, na przykład wstrzyknięcia w skórę głowy witamin ważnych dla wzrostu włosów. Ta procedura nazywa się mezoterapią i jest przeprowadzana w cyklach 10 sesji w ciągu kilku tygodni.
Narażenie na umiarkowany prąd, który stymuluje wzrost długich męskich włosów, nazywa się darsonwalizacją. Oprócz bezpośredniego działania na włosy, darsonwalizacja normalizuje pracę gruczołów łojowych.
Oprócz podłoży odżywczych w skórę można wstrzyknąć koncentrat ozonu, podobnie jak w mezoterapii – technika ta nazywana jest ozonoterapią.
Inną trudną metodą jest wprowadzenie autoplazmy pacjenta do skóry – lifting plazmowy. Ta procedura pomoże zapewnić włosom pacjenta własne białko, a nie obce. A taki środek, jak ekstrakt z łożyska zmieszany z witaminami, wygląda dość egzotycznie, ale i tak może być stosowany jako metoda na wzmocnienie włosów.
Szybkie wyhodowanie długich włosów u chłopca jest niezwykle problematyczne, ponieważ procesy wzrostu u dzieci nie są jeszcze wyrażone. Dlatego wystarczy zapewnić im wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
Przeczytaj także: Modne fryzury męskie 2021.
W przypadku uporczywych problemów z włosami należy skonsultować się z lekarzem, ponadto grono specjalistów, których usługi pomogą rozwiązać ten problem, może być spore i obejmować nie tylko terapeutów i endokrynologów. Przyczyną zaburzeń wzrostu włosów czy ich intensywnego wypadania u mężczyzn może być przecież patologią neurologiczną, a nawet psychiczną.
Generalnie nie należy spodziewać się szybkiego wzrostu długich włosów u mężczyzn: proces ten zajmuje dużo czasu, a linia włosów na całej swojej długości wymaga pielęgnacji i odżywienia, które są przeprowadzane etapami.