Jak dbać o tatuaż: praktyczne wskazówki

Dziś branża tatuażu jest niezwykle popularna na całym świecie. Wiele osób stara się ozdobić swoje ciała różnymi rysunkami, niektórzy nie mogą już się zatrzymać i są wypchani obrazami od stóp do głów. Ta usługa to wspaniała okazja, aby wyróżnić się na tle otaczającego społeczeństwa, zademonstrować wszystkim swoje wartości życiowe, swoją indywidualność.

Ozdabianie ciała i dbanie o tatuaż jest szczególnie popularne wśród młodego pokolenia, ponieważ jest to najskuteczniejsza metoda wyrażania siebie. Ponadto wielu znanych aktorów, muzyków, piłkarzy i innych znanych osobistości zdobi w ten sposób swoje ciała. Fani starają się być jak ich idole i podobnie jak gwiazdy ozdabiają swoje ciała tatuażami. Warto również zauważyć, że oprócz dekoracji, za pomocą wzoru na ciele, można ukryć różne wady w postaci blizn, szwów pooperacyjnych, blizn, oparzeń i tak dalej. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe, nie jest zaskakujące, że dziś ta usługa jest bardzo poszukiwana.


Ale jak dbać o tatuaż to pytanie, które interesuje każdego klienta. Trudno udzielić dokładnej odpowiedzi, ponieważ ilu mistrzów jest tak wiele zaleceń. Dlatego zebraliśmy najbardziej przydatne informacje od różnych specjalistów na temat aktualnych metod pielęgnacji tatuażu. Miłego czytania.

Co musisz wiedzieć przed zrobieniem pierwszego tatuażu?

Tatuaż jest na zawsze. Nie będziemy moralizować, ale przede wszystkim dobrze się zastanów, jeśli tego potrzebujesz. Jeśli jesteś pewien, że tego potrzebujesz, poszukaj swojego mistrza i wymyśl szkic.

Etapy przygotowania

 • Przed sesją z mistrzem nie należy pić alkoholu – dobry tatuażysta czując charakterystyczny zapach po prostu odmówi Ci sesji. Czemu? Alkohol rozcieńcza krew, a podczas sesji może być go dużo, co znacznie komplikuje pracę mistrza. Więc nie tym razem rezygnacja z kieliszka odwagi.
 • Swoją drogą, o odwadze – tradycyjnie dziewczyny lepiej znoszą sesje tatuażu niż faceci (ale to nie jest reguła – wszystko zależy od progu bólu). I pamiętaj, aby zjeść przekąskę przed sesją, jeśli tatuujesz więcej niż trzy litery na nadgarstku.
 • Po sesji mistrz posmaruje tatuaż kremem leczniczym lub pianką leczniczą i przykryje pieluszką (więc jeśli chcesz szybko pochwalić się swoim tatuażem w sieciach społecznościowych, zrób to natychmiast po zakończeniu sesji). Od góry konstrukcja zostanie przymocowana taśmą lub taśmą maskującą. W takiej ochronie spędzisz następne dziesięć godzin.


Czego nie robić po tatuażu

Lista zakazów czynności po wykonaniu tatuażu jest imponująca: nie można się opalać, pływać w morzu, basenie, chodzić do sauny, łaźni i solarium. Ubrania, które będą dobrze przylegać do ciała, są również zabronione (więc dobrze się zastanów przed zrobieniem tatuażu na podbiciu stopy w Moskwie w grudniu). Ćwiczenia, podczas których się pocisz, są szkodliwe. Pierwszego dnia powstrzymanie się od alkoholu będzie właściwe.

Jak dbać o tatuaż po zrobieniu

Każdy właściciel nowego tatuażu chce, aby wyglądał jak najlepiej, a jego wygląd będzie zależał od wielu czynników. Jeśli jednak w trakcie aplikacji wynik zależy od doświadczenia mistrza i twojej odporności, to po zakończeniu sesji zachowanie jej piękna stanie się twoim głównym zadaniem. Ze względów estetycznych i zdrowotnych ważne jest, aby wiedzieć, jak dbać o tatuaż po zrobieniu. Przede wszystkim musisz zrozumieć, że odpowiednia pielęgnacja zaraz po aplikacji pomoże tatuażowi szybko się zagoić i zachować blask.

Zasady codziennej pielęgnacji świeży tatuażu w każdym (dobrym) salonie tatuażu dadzą ci ręce i na pewno spróbujesz je zgubić. Dlatego oto krótki program edukacyjny dotyczący pielęgnacji tatuażu w domu.


Jak pielęgnować tatuaż pierwszego dnia

Najłatwiejszy dzień: po prostu chodzisz w kompresie, który nałożył na ciebie mistrz i idziesz spać. Nie musisz specjalnie pielęgnować tatuaż. Jeśli zrobiłeś sobie świeży tatuaż wcześnie rano i kompres trzeba zdjąć przed snem, nie martw się – nie musisz pielęgnować swojego nowego tatuażu w nocy. Wystarczy wykonać manipulacje z następnego rozdziału i spokojnie położyć się do łóżka.

Warto wziąć pod uwagę, że istnieją 2 warianty do wysokiej jakości leczenia świeżego tatuażu.

Opcja 1: Pielęgnacja tatuażu – specjalną folią

Są to specjalnie opracowane folie do pielęgnacji tatuaży, które można kupić w sklepach.

 • możesz wziąć prysznic z tą folią,, ale bez ryzyka zaparowania;
 • w pierwszych dniach (1-3 dni) pod folią tworzy się płyn, później rana sama wysycha;
 • w przypadku zakupu folii Suprasorb F należy ją usunąć 4 dni (5 dnia) po pojawieniu się tatuażu;
 • aby usunąć folii, tatuaż jest zwykle gotowany na parze;
 • po zdjęciu folii Suprasorb F tatuaż zmyj wodą i mydłem w płynie.


Opcja 2: Dbanie o tatuaż przy pomocy zwykłej folii

Takie bandaże może wykonać każdy właściciel tatuażu w domu. Zwykle stosuje się pieluchy jednorazowe chłonne, nie zalecamy stosowania folii spożywczej do pielęgnacji tatuażu.

 • folią jest usuwany po 6-12 godzinach, lepiej zastosować się do zaleceń mistrza pod koniec sesji;
 • tatuaż myje się wodą i niewielką ilością mydła antybakteryjnego w płynie;
 • skórę należy osuszyć bawełnianym wacikiem / serwetką i pozostawić do całkowitego wyschnięcia (ważne jest, aby nie pocierać świeżego tatuażu);
 • nanieść maść „Bepanten”, „Panthenol” lub inny produkt pielęgnacyjny, przykryć nowym bandażem;
 • całą procedurę powtarzamy 2-3 razy dziennie przez pierwsze trzy dni.

Jak dbać o tatuaż tatuaż po zrobieniu raz pierwszy

Po tym, jak mistrz owinie niezbędną część ciała folią, zostaniesz poinformowany, za ile godzin możesz usunąć folię i rozpocząć dbać o tatuaż. Z reguły pieluchy nie należy zdejmować w ciągu pierwszych czterech do pięciu godzin po tatuowaniu, wszystko zależy od wielkości obrazu. A więc jak prawidłowo usunąć folię i obrobić tatuaż.

 1. Dokładnie umyj ręce mydłem i wodą. Czystymi rękami ostrożnie usuń folię z tatuażu. Na folię może być ślad tatuażu, jest to całkowicie normalne, nie panikuj.
 2. Zmywamy tatuaż, zmywając posokę. Możesz umyć tatuaż czystą wodą, możesz dodać mydło w płynie. Nie należy używać produktów zawierających alkohol. Nie możesz używać myjek, nawet najdelikatniejszych. Sekret jak dbać o tatuaż polega na spłukiwaniu go tylko dłonią, delikatnie zmywając krew ze skóry. Warto również zauważyć, że wraz z posoką może wydawać się, że farba została zmyta. Nie martw się, farba pozostaje na swoim miejscu, wszystko idzie tak, jak powinno.
 3. Po spłukaniu, leczony obszar nie jest wycierany. Możesz delikatnie osuszyć tatuaż bawełnianą gąbką, przesuwając się od środka tatuażu do krawędzi. Pozostaw tatuaż do całkowitego wyschnięcia.
 4. Po wyschnięciu maść nałożyć delikatnymi ruchami na miejsce z obrazem. Jaki rodzaj maści warto kupić, mistrz tatuażu na pewno ci powie.
 5. Leczony obszar należy przykryć folią ochronną. Możesz użyć specjalnej folii, którą poleci tatuażysta lub zwykłej folii spożywczej. Aby zapobiec ślizganiu się folii, krawędzie pokryj tynkiem.


Każdy, kto jest zainteresowany dbanie o tatuaż należy zaznaczyć, że zabieg ten należy wykonywać trzy razy dziennie (rano, po południu, wieczorem) przez kilka dni, za każdym razem wymieniając folię na nową.

Jak pielęgnować tatuaż w pierwszych trzech dniach?

Dbanie o tatuaż pierwszego dnia. Po 10-12 godzinach od sesji należy dokładnie zdjąć kompres i spłukać tatuaż pod ciepłą wodą, bez stosowania jakichkolwiek środków myjących. Delikatnie osuszyć cienkim ręcznikiem lub szmatką. Ważne jest, aby nie była to szorstka szmatka. Następnie na skórę nakładamy cienką warstwę kremu leczniczego – może to być popularny bepanten lub jego tani analog metylouracyl (oba działają tak samo) – a cienką warstwę kremu należy odnawiać co dwie do trzech godzin. Jeśli planujesz wyjść na zewnątrz lub musisz zakryć miejsce tatuażu ubraniem, zrób podobny kompres: przyłóż do tatuażu dziecięcą pieluchę nietkaną i zabezpiecz plastrem lub taśmą maskującą.


Dzień drugi i trzeci. Możesz iść pod prysznic, musisz nadal pielęgnować tatuaż kremem leczniczym, a także nakładać kompres podczas planowania wyjścia z domu. Na noc tatuaż można pozostawić otwarty i po nałożeniu kremu pozwolić skórze „oddychać”.

Dbanie o tatuaż pierwsze dwa do trzech tygodni

W pierwszym tygodniu dbanie o tatuaż wymaga krem ​​leczniczy, gdy skóra wysycha, a po siedmiu dniach na pewno zapomnisz, że w ogóle masz tatuaż! Niemniej jednak, mimo że maść lecznicza może zostać odroczona, konieczne jest dalsze nawilżanie skóry zwykłym środkiem na ciało – na wilgotnej i równej skórze farba i sam świeży tatuaż będą wyglądać świeżo i lepiej. Nigdy też nie zapominaj o SPF, w przeciwnym razie kolory blakną pod wpływem promieni ultrafioletowych.


Jak pielęgnować tatuaż na różnych częściach ciała

Nie ma globalnych różnic w częściach ciała.

Pielęgnacja tatuażu po wypełnieniu zależy od wielkości tatuażu. Jeśli masz inicjały na przedramieniu, wyjście jest bardzo proste. Jeśli zdecydujesz się wbić całą klatkę piersiową lub plecy, będziesz musiał poprosić o pomoc – ktoś będzie musiał wmasować to w plecy maścią. Tatuaże na fałdach ciała są jednymi z najbardziej problematycznych. Będziesz musiał zapewnić sobie spokój i starać się nie zginać miejsca z tatuażem przez jeden dzień, w przeciwnym razie farba na tych obszarach może wyblaknąć.

Jak dbać o tatuaż: Ograniczenia podczas leczenia

Radzimy dodatkowo zapoznać się z każdym, kto chce prawidłowo dbanie o tatuaż:

1. Trzymaj tatuaż z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Narażenie na nie może spowodować blaknięcie, a niektóre kolory mogą nie być tak żywe, jak po nałożeniu. Z tego powodu najlepiej jest chronić tatuaż przed słońcem przez co najmniej 3-4 tygodnie, aż się zagoi. Po udanym wyleczeniu możesz zastosować krem ​​przeciwsłoneczny, aby zapobiec blaknięciu tatuażu.

2. Unikaj przebywania w wodzie przez długi czas do całkowitego wyleczenia, nie pływaj w basenie lub morzu, unikaj gorących kąpieli. Długotrwałe moczenie tatuażu może zmyć pigment spod skóry i uszkodzić jej wygląd. Woda może również zawierać brud, bakterie lub inne substancje chemiczne, które mogą być nieprzyjemne.

Po całkowitym wygojeniu tatuażu możesz powrócić do zwykłej rutyny – możesz wziąć gorącą kąpiel i popływać w basenie.

3. Noś czyste, luźne ubranie, aby uniknąć podrażnienia i dbać o tatuaż. Gdy tatuaż się goi, uwalnia osocze i nadmiar atramentu, co może spowodować przyklejenie się ubrania do tatuażu.

WAŻNY! Jeśli nadal nie możesz tego uniknąć, nie zwlekaj! Najpierw spłucz sklejony obszar wodą, co powinno poluzować ubranie, a następnie ostrożnie je zdejmij. Ciasna odzież zapobiegnie przedostaniu się do tatuażu wystarczającej ilości tlenu, co jest niezbędne do skutecznej pielęgnacji tatuażu.

4. Poczekaj, aż świeży tatuaż się zagoi, zanim wykonasz wyczerpujący trening. Jeśli tatuaż obejmuje duży obszar ciała lub znajduje się w pobliżu stawów (takich jak łokcie lub kolana), gojenie tatuażu się może potrwać dłużej. Ruch podrażnia skórę, przedłużając proces gojenia.


Przeczytaj także: Etapy gojenia tatuażu.

Jak pielęgnować tatuaż po wygojeniu

Po wygojeniu dla pielęgnacji tatuażu nakładaj krem ​​przeciwsłoneczny za każdym razem, gdy wychodzisz na zewnątrz, zwłaszcza gdy jesteś pod słońcem przez długi czas. Dzięki temu Twoja praca będzie jasna przez długi czas.

Zwróć uwagę na wzór: po kilku latach kontury mogą być mniej wyraźne, na to może mieć wpływ różne efekty na skórze, np. Używanie myjki pod prysznicem. Okresowo możesz odwiedzać mistrza w celu korekty i aktualizacji.

Dodać opinię

Twój e-mail nie będzie opublikowany. Pola zaznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia