Jak naostrzyć brzytwę?

Kojarzysz może stare, dobre westerny, w których kowboj siedział na progu domu i ostrzył swoją brzytwę do golenia o skórzany pas? Klasyczne fragmenty ze starych filmów możesz przenieść do zacisza swojej łazienki. Ostrzenie brzytwy do golenia w ten właśnie sposób, jest bowiem jednym z lepszych rozwiązań na poprawę precyzji ostrza w trakcie golenia. Wykorzystują go profesjonalni barberzy, ale z tej „tajemnej” wiedzy możesz skorzystać i Ty. Jak ostrzyć brzytwę? Jak dokładnie powinno przebiegać ostrzenie brzytwy na pasie? Sprawdź!

Czego potrzebujesz, aby wyprostować i naostrzyć brzytwę?

Zanim dowiesz się, jak naostrzyć brzytwę, w pierwszej kolejności sprawdź, czego będziesz do tej czynności potrzebował. Wraz z użytkowaniem brzytwa może się wyginać, zmieniać swój wygląd (z błyszczącego na matowy) i tracić na ostrości. Jest to całkowicie naturalny proces i występuje prędzej czy później, niezależnie od jakości Twojej brzytwy. To, co ważne – nie jest on nieodwracalny. Zamiast kupować nową brzytwę – wyprostuj ją i naostrz. Czego potrzebujesz do ostrzenia brzytwy?

Do wyprostowania i naostrzenia brzytwy niezbędny będzie zakup akcesoriów takich, jak pasek do brzytwy, opcjonalnie kamień do brzytwy (jeśli pasek się nie sprawdzi). Pasek wyrówna doskonale drobne nierówności, wypoleruje brzytwę i wyrówna mikronierówności na jej metalowych krawędziach. Jeśli jednak Twoja brzytwa upadnie na ziemię – prostowanie jej samym paskiem może nie wystarczyć. W takim przypadku sięgnij po specjalne kamienie do brzytwy.

Jak ostrzyć brzytwę za pomocą paska?

Pasek do brzytwy to zazwyczaj kawałek mocnej skóry. Jedną jego część przypinasz do stałej nawierzchni, drugą trzymasz w dłoni, tak by pasek do brzytwy był mocno naciągnięty. Złap brzytwę z jednej strony, umieść jej ostrze płasko na pasku i upewnij się, że dobrze do niego przylega. W żadnym wypadku nie zginaj ostrza i nie używaj siły. Kiedy przesuniesz płynnym ruchem ostrze po pasku do jego krańca, obróć brzytwę tak, by dotykała paska drugą stroną — tą która była wcześniej skierowana w Twoją stronę. Przesuń delikatnie brzytwę w drugą stronę. Aby dobrze naostrzyć brzytwę, wystarczy zazwyczaj około 20-40 pociągnięć w obie strony. Jeśli opis procesu ostrzenia brzytwy do golenia na pasku jest dla Ciebie niejasny – sprawdź ogólnodostępne filmiki na YouTube z dokładnym tutorialem – krok po kroku.

Zasady przechowywania paska

Dobre pasy do brzytwy wykonane są z trwałej skóry naturalnej (bydlęcej lub końskiej), ale też z trwałych tkanin – lnu, bawełny i materiałów syntetycznych. Do najlepszych, klasycznych i najbardziej skutecznych zalicza się jednak skórzane pasy ze skóry. Aby cieszyć się nimi przez długi czas, unikaj przechowywania ich w wilgotnych, zbyt ciepłych i za zimnych miejscach. Pas do ostrzenia brzytwy możesz trzymać w opakowaniu producenta w suchym miejscu, w temperaturze pokojowej. Po użyciu należy go zwinąć. Jeśli wybrałeś pas do brzytwy typu wiosełko lub na stelażu – przechowuj go a takiej samej formie, w jakiej trafił do Ciebie – nie wyrzucaj opakowania!

Jak ostrzyć prostą brzytwę kamieniem w domu?

Ostrzenie brzytwy na kamieniu zalecane jest tylko wtedy, gdy istnieje obawa, że pas do brzytwy się nie sprawdzi. Do takich sytuacji można zaliczyć np. upadek brzytwy z dużej wysokości i jej mocniejsze wygięcie. Aby naostrzyć prostą brzytwę na kamieniu, musisz ułożyć jej ostrze płasko na kamieniu tuż przy jego krótszym brzegu. Ostrze należy przeciągać lekko wzdłuż linii kamienia, dbając o to, by ostrze dobrze przylegało do jego płaszczyzny. Ostrze przeciąga się w górę i w dół, podobnie jak to wyglądało w opisanym wyżej ostrzeniu brzytwy na pasku.

Ostrość brzytwy – sprawdzenie

Skoro już wiesz, jak ostrzyć brzytwę – pora na sprawdzenie jej ostrza! Ostra brzytwa po przyłożeniu włosa prostopadle do jej ostrza przetnie go na pół bez użycia żadnej siły! To niezwykle satysfakcjonujący widok! Ostra brzytwa jest niczym samurajski miecz z japońskich filmów.

Jak dbać o prostą brzytwę?

Brzytwę do golenia należy przechowywać w specjalnym drewnianym lub skórzanym etui. Nie powinna mieć kontaktu z wilgocią, dlatego też przechowywanie jej np. w łazienkowej szafce nie jest dobrym rozwiązaniem. Wybierz bezpieczne, niedostępne dla dzieci miejsce w salonie, sypialnianej szafie lub gabinecie. Dbaj o regularne „wietrzenie brzytwy”, cyklicznie zabezpieczaj ją oliwką lub parafiną, lub wykorzystuj dedykowane zabezpieczaniu ostrza kosmetyki. Po każdym użyciu myj ją delikatnie wodą z mydłem i nie dezynfekuj spirytusem ani innych środkiem na bazie alkoholu!

Skoro już wiesz, jak ostrzyć brzytwę, ale jeszcze jej nie masz – koniecznie sprawdź ofertę naszego sklepu! Barbercompany.pl to nie tylko kosmetyki dla mężczyzn, ale również profesjonalne brzytwy do golenia znanych marek, długowieczne brzytwy klasyczne i pasujące do nich akcesoria, takie jak niezbędny pas do brzytwy.

Dodać opinię

Twój e-mail nie będzie opublikowany. Pola zaznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia