Jak Zostać Barberem

Barber to nowoczesny zawód, który przypomina fryzjerstwo. Barber zajmuje się strzyżeniem włosów, stylizacją brody i wąsów, a jego klientami są mężczyźni w każdym wieku. Zawód jest interesujący i wysoko płatny. To wspaniały zawód, ale czy jest odpowiedni dla Ciebie?

W ostatnich latach stylowe męskie fryzury, a także wygląd brody i wąsów, osiągnęły szczyt mody. Branża kosmetyczna wymagała zmian, dlatego wszędzie zaczęły otwierać się barberszopy – rodzaj salonów kosmetycznych dla mężczyzn. Dominującą liczbą barberów są również mężczyźni, co zapewnia klientom komfort psychiczny. Fryzjerzy pracują z dorosłymi mężczyznami, a także z chłopcami i młodzieżą w wieku przedszkolnym i szkolnym. Barber dobrze orientuje się w modzie, kosmetykach pielęgnacyjnych, typach włosów. Potrafi stworzyć stylowy wizerunek, biorąc pod uwagę cechy wyglądu i życzenia klientów.

Barbering: cechy zawodu

Możesz zostać barberem w każdym wieku, najważniejsze jest chęć pracy rękami i ciągła nauka. Branża rozwija się dynamicznie, dlatego rynek potrzebuje doświadczonych barberów. Do obowiązków tych specjalistów należą następujące rodzaje pracy:

 • modelowanie kształtu brody i wąsów;
 • fryzury męskie 2021 o dowolnej złożoności;
 • pielęgnacja włosów: stylizacja, mycie, likwidacja wysuszenia lub łupieżu, regulacja zawartości tłuszczu, zapobieganie rozdwajaniu się końcówek, inne;
 • golenie prostą brzytwą;
 • farbowanie włosów, a także kamuflaż siwych włosów;
 • dobór kosmetyków pielęgnacyjnych pod kątem indywidualnych cech włosów;
 • tworzenie obrazów tematycznych (wesela, Halloween, imprezy kostiumowe itp.).


Ważne cechy osobiste

Barber to bardzo towarzyska i uprzejma osoba, która wie, jak podtrzymać rozmowę. Posiada uprzejmość, może przekonać każdego. Charakter barbera jest zdominowany przez życzliwość, takt i lekką charyzmę. Specjaliści ci są bardzo punktualni, pasjonują się swoim zawodem i stale poszerzają zakres swoich kompetencji zawodowych.

Jak zostać barberem?

Istnieje kilka typowych sposobów jak zostać barberem. Musisz wybierać na podstawie przede wszystkim możliwości finansowych i ilości czasu, który chcesz przeznaczyć na szkolenia barberskie.

1. Być może najpopularniejszym sposobem na to jak zostać barberem są kursy barberskie. Oczywiście, jeśli masz pieniądze. Nie powinieneś chodzić do pierwszej lepszej szkoły. Lepiej poświęcić trochę czasu na szukanie, niż rozczarować się późniejszą nauką. Kurs na barbera jest zwykle zaplanowany na miesiąc. W tym czasie:

 • Dowiedz się, jak wybrać fryzurę i brodę do kształtu głowy i rodzaju włosów.
 • Przećwiczysz wszystkie rodzaje męskich fryzur, nauczysz się układać włosy, róbić  przedziały, lekkie rysunki, korektę i kamuflaż brody.
 • Sprawdźisz także stylizacje i inne kosmetyki męskie. W końcu Barber to nie tylko mistrz, ale także mentor. Twoje zalecenia pomogą klientowi samodzielnie zadbać o włosy i brodę w domu.

Oczywiście jeden miesiąc kursu barbera to za mało. Dla profesjonalizmu konieczne jest wypełnienie ręki.


2. Jeśli nie masz dość pieniędzy, do pomocy przyjdzie internet. Na YouTube jest mnóstwo filmów instruktażowych. Oczywiście samodzielne uczenie się od nich nie jest takie łatwe, ale cierpliwość i praca wszystko zmiażdżą.

3. Następnym krokiem będzie praktyka. Im więcej, tym lepiej. Zacznij od rodziny, przyjaciół i znajomych. Następnie przejdź do modeli. Możesz je znaleźć w specjalnych grupach w sieciach społecznościowych. Na pierwszych etapach będziesz musiał pracować po minimalnych cenach. Ale jeśli się powiedzie, nie tylko rozwiniesz umiejętności, stworzysz portfolio, ale także zgromadzisz bazę klientów.

4 .Możesz przekwalifikować się na barbera od fryzjera, uzyskując wykształcenie średnie lub wyższe w tej specjalności.  Możesz pracować w zwykłym zakładzie fryzjerskim. Możesz dostać pracę jako pełnoetatowy mistrz lub wynająć własne krzesło. Możesz zorganizować oddział salonu w domu. Metoda nie jest ważna, najważniejsze jest doświadczenie, które zdobędziesz w wyniku. Doświadczenie i umiejętności szlifowania są bardzo ważne dla barbera od zera.

5. Niektóre barberszopy wprowadzają dodatkową usługę i uczą umiejętności barberskich bezpośrednio w swoich murach.

Ile zarabia barber?

Wynagrodzenie barbera to najczęściej stawka i procent wynagrodzenia za świadczone mu usługi. Zasadniczo część, która trafia do specjalisty, to 30%, ale w niektórych barberszopach  barberowi można zaoferować nawet 45%. Często też barbery otrzymują napiwki i procent sprzedaży kosmetyków do pielęgnacji włosów.

Zatem ile zarabia barber zależy bezpośrednio od jego umiejętności i szybkości pracy. Mistrzostwo trzeba ćwiczyć, wypełniać dłonie, rozwijać styl.

Oczywiście każdy barber potrzebuje narzędzi. Jeśli zdecydujesz się zostać barberem bez tego zestawu nie możesz tego zrobić.


Narzędzia barberskie: jaki zestaw potrzebujesz do pracy.

Przed przystąpieniem do pracy barber musi mieć minimalny zestaw specjalnych narzędzi:

 1. Maszynka do strzyżenia włosów z dużą liczbą dysz;
 2. Trymer do brody;
 3. Nożyczki: zwykłe i przerzedzone;
 4. Zestaw grzebieni do różnych zadań;
 5. Niebezpieczna brzytwa i wymienne ostrza do niej;
 6. Suszarka do włosów;
 7. Szczotki;
 8. Kosmetyki.


Barbering to obiecujący, ciekawy i wysoko płatny zawód. W nim możesz ujawnić cały swój potencjał jako stylista i artysta. Dzięki tej profesji będziesz stale się rozwijać, będziesz mógł zmienić miejsce zamieszkania i podróżować, bo fryzjerzy są wszędzie potrzebni.

Ale bądź cierpliwy i wytrwały, ponieważ nauka każdego doświadczenia wymaga czasu i nerwów. Wybierz mądrze swój kurs i narzędzia i nie oszczędzaj pieniędzy, bo to się opłaci.

Dodać opinię

Twój e-mail nie będzie opublikowany. Pola zaznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia