Wszystko, co chciałeś wiedzieć o fryzurze Pompadour

Pompadour – fryzura, która przyszła do świata męskich fryzur z mody damskiej. Styl Pompadour jest odpowiedni dla mężczyzn w każdym wieku: wybierają go zarówno nastolatki, jak i modne osoby w średnim wieku. Współcześni emeryci, którzy chcą mieć wesoły i młodzieńczy wygląd, również nie zaniedbują tej fryzury.

Historia fryzury Pompadour

„Po nas choćby potop!” – powiedziała kiedyś ulubienica Ludwika XV Jeanne-Antoinette Poisson, lepiej znana jako Markiza de Pompadour. Jednak po niej nie tylko ta fraza pozostała w historii, ale także bujna wysoka fryzura Pompadour, którą uwielbiała rozrzutna kochanka króla.


Zbyt odważna i częściowo buntownicza fryzura słynnej ulubienicy króla nie zakorzeniła się w okresie monarchii francuskiej, a dopiero w latach 20. XX wieku kobiety ponownie zwróciły na nią uwagę.

W latach 50. ekstrawagancy rock’n’rollowcy zainspirowani fryzurą Pompadour stworzyli własny, niepowtarzalny styl, który szybko przeniósł się do mainstreamowej mody. Tak więc fryzura pompadour lub po prostu „pomp” (od angielskiego Pomp – pomp, przepych) stała się symbolem epoki. Elvis Presley, Little Richard, James Dean, Marlon Brando – wszystkie te wielkie nazwiska były w taki czy inny sposób kojarzone z pompadour, dzięki czemu od połowy XX wieku ta stylizacja i fryzura (w męskim przypadku) nie zniknęła z modowych radarów i nadal wygląda nowocześnie.

Fryzura Pompadour: jak zrobić

Ta fryzura wymaga wystarczająco długich włosów, które można łatwo rozczesać i ułożyć.

 1. Najpierw musisz dokładnie umyć włosy. Stylizacja wygląda znacznie lepiej na świeżo umytych pasmach.
 2. Następnie musisz delikatnie wysuszyć włosy ręcznikiem.
 3. Następnie należy nasmarować długie włosy pastą teksturującą lub woskiem i przeczesać. Ale nie używaj zbyt dużo środka utrwalającego, aby uniknąć efektu sklejania włosów.
 4. Następnie posortuj je palcami lub przeczesz grzebieniem o szerokich zębach, aby zwiększyć gęstość.
 5. Przeciągając kosmyki grzebieniem do góry i do tyłu, wysusz suszarką do włosów.
 6. Pszeczesz włosy grzebieniem.
 7. Zabezpieczyć fryzurę wysokiej jakości lakierem.


Fryzura męska Pompadour jest kształtowana za pomocą wałka z hukiem. Nie trzeba go mieć w domu, wystarczy mieć dużo żelu do włosów i lakieru do mocowania. A to dopiero ostatni krok strzyżenia i stylizacji zarówno w salonie fryzjerskim, jak i w domu.

Zaletą Pompadour jest różnorodność opcji stylizacji, które pozwalają eksperymentować z obrazem i dopasować fryzurę do indywidualnych cech twarzy. Klasyczny Pompadour nie jest zbyt ekscentryczny, nawet w środowisku biznesowym. Świetnie wygląda zarówno na młodych, jak i dojrzałych mężczyznach. Ale nie zapominaj, że fryzura Pompadour to kapryśna fryzura, która wymaga systematycznej korekty, częstego mycia szamponem i codziennej stylizacji.


W salonie fryzjerskim profesjonaliści na pewno podpowiedzą Ci kształt, wygląd i udzielą kilku wskazówek, jak dbać o włosy męskie. Najczęściej technologia strzyżenia się nie zmienia, wygląd włosów zależy wyłącznie od metody stylizacji. Mimo to spójrzmy na niektóre rodzaje Pompadour i który z nich należy wybrać według określonych kryteriów.

Rodzaje i jak dokonać wyboru

 • Pierwsze miejsce w zestawieniach zajmuje fryzura Pompadour ze swoją uproszczoną formą – Anderkat (od angielskiego „Undercut” – podcięcie lub ścięte dno). To jest właśnie bardzo ekstrawagancka wersja noszenia Pompadour. Główny korpus włosów jest możliwie obszerny, ale ułożony na boku, wyraźnie podkreślając rozstanie. Strefa bokowa jest bardzo krótka lub całkowicie ogolona, ​​co tworzy kontrast, a wizualnie fryzura staje się jeszcze bardziej obszerna. Często będziesz musiał przycinać boki lub odwiedzać fryzjera przynajmniej raz w tygodniu.
 • Klasyką jest Pompadour w połączeniu z Fade fryzura (od angielskiego „fade” – stopniowe zanikanie, przejście). Młodzi faceci wybierają ten typ: „przydymione” przejście od długości z góry do „poniżej jednego” na wysokości uszu. Odpowiedni dla młodych mężczyzn i mężczyzn w średnim wieku – najważniejsze jest odpowiednia pielęgnacja Fade i codzienna stylizacja Pompadour.
 • Broda, wąsy, Pompadour i bokobrody to najlepsi przyjaciele. Zapuść hollywoodzką brodę, Verdi lub Garibaldi, i wyglądaj nieodparto. Czy pasują Ci broda, wąsy i baczki – sam decydujesz, czy powie Ci o tym fryzjer. Jeśli gęstość zarostu jest niewystarczająca, a zdarza się to bardzo często, fryzura dobrze komponuje się z zadbanym trzydniowym zarostem.

Pompadour i bokobrody świetnie razem wyglądają. W szczególności Elvis Presley fryzura koniecznie składa się z tego połączenia.


Każdy z tych typów i kombinacji Pompadour z innymi fryzurami i technikami z pewnością będzie pasował do mężczyzn niezależnie od wieku. Ale są dwa bardzo, bardzo ważne aspekty! Kształt twarzy i dużo czasu na stylizację tej fryzury. Jeśli z drugim wszystko jest jasne, pomożemy z owalem twarzy.

 • Osoby o owalnej i okrągłej twarzy mogą eksperymentować z Pompadourem, jego rodzajami i technikami, absolutnie nie wątpiąc o elastyczność fryzury. Jedyną radą dla właścicieli okrągłej twarzy jest na przykład skrócenie bocznych stref. W ten sposób twarz zostanie wizualnie wydłużona.
 • Trójkątny kształt twarzy również pozwala na fryzurę Pompadour, ale dla mężczyzn, na przykład z szerokimi kośćmi policzkowymi i wąskim czołem, lepiej unikać wysokości „grzebienia”, lepiej jest poszerzyć Pompadour, ale mniej obszerny. Jak na przykład w przypadku Underkata.
 • Z kwadratową lub kanciastą twarzą jest to trochę trudniejsze: nawet nie bierzemy pod uwagę techniki Fade, w przeciwnym razie twoja twarz będzie wyglądać dość „ostro”. Zostawiamy wydłużoną skronie. Dla osób z szerokim czołem profesjonaliści zalecają wysoki grzebień.


Dodatkowe porady od fryzjera

 • Aby ułożyć bardziej frywolną fryzurę Pompadour, nie czesaj na gładko górnych włosów. Trzeba im dać lekkie zaniedbanie. Działa to najlepiej w przypadku kręconych włosów o naturalnej objętości.
 • Jeśli masz cienkie włosy, możesz je ułożyć na bok w kierunku przeciwnym do kierunku wzrostu. Ta mała sztuczka sprawia, że ​​Pompadour wygląda na bardziej obszerną. Aby nadać jej blasku, produkty pielęgnacyjne należy nakładać nierównomiernie, zaczynając od nasady, wcierając w nie większą ilość żelu lub wosku, a następnie modelując pasemka suszarką do włosów.
 • Aby uzyskać fryzurę Pompadour z lekką falistością, górne włosy układa się suszarką do włosów. To wizualnie rozszerzy wąską twarz.
 • Jeśli chcesz, aby Twoja fryzura Pompadour była wyjątkowa, możesz poeksperymentować z kolorem włosów. Kilka rozjaśnionych pasm – a fryzura będzie lśniła nowymi fasetami.

Najważniejsze, że styl żyje i rozwija się. Na pewno będziemy trzymać rękę na pulsie wydarzeń i będziemy rozmawiać o nowych fryzurach zaczesana do tyłu.

Dodać opinię

Twój e-mail nie będzie opublikowany. Pola zaznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia