Dlaczego broda swędzi

Kto powiedział, że być brodaczem łatwo? Mimo tego, że brodę trzeba zapuścić, ciągle o niej dbać, ona jeszcze może swędzieć. Wymieniliśmy 10 przyczyn tego nieprzyjemnego problemu i oczywiście przedstawiliśmy metody jego rozwiązania.

DLACZEGO BRODA SWĘDZI?



1. Suchość

Sucha skóra pod brodą powoduje, że ciągle mamy ochotę na jej drapanie. Jest to podstawowy problem wszystkich brodaczy. A co właśnie powoduje taki stan skóry — to już inny temat. Niejakościowe kosmetyki do pielęgnacji, odżywianie, środowisko, nieodpowiednia pielęgnacja włosów itd.


Co robić?

Najpierw należy zrozumieć przyczynę suchości, a następnie pozbyć się jej wraz ze swędzeniem.




2. Nieodpowiednia pielęgnacja

Niektóre szampony nie pasują do pielęgnacji brody. Zawierają szkodliwe środki powierzchniowo czynne, które wymywają substancje tłuszczowe, tym samym susząc skórę. Nawet niektóre olejki do brody mogą być złej jakości. Zawierają czasem syntetyczne substancje zapachowe, które mogą wywołać reakcje alergiczne. Właśnie one podrażniają skórę, powodując swędzenie.


Co robić?

  • Używaj wyłącznie specjalistyczne kosmetyki do pielęgnacji brody. Naturalne żele, szampony i mydło.
  • Za każdym razem, gdy golisz lub przycinasz brodę, używaj naturalne produkty do golenia: olejek z drzewa herbacianego lub aloesu.
  • Używaj odżywkę i balsam do brody, aby zachować równowagę hydrolipidową, zapewnić łatwe rozczesywanie i miękkość.
  • Olejek do brody — to must have każdego brodacza. Olejek łagodzi swędzenie, poprawia kondycję włosów i skóry oraz gwarantuje zdrowy wygląd brody.



3. Zanieczyszczenia

Codziennie w brodzie gromadzą się kurz, brud, łupież, pot, olej, cząsteczki jedzenia. Po użyciu taniego szamponu we włosach pozostają trudne do zmywania silikony i parabeny. Do tej listy dołączają się jeszcze martwe komórki: one ciągle się złuszczają i pozostają w brodzie. To wszystko powoduje nieprzyjemne swędzenie, dlatego należy właściwie i regularnie oczyszczać zarost.


Co robić?

Myć brodę, kiedy ona tego wymaga. Zbyt częste mycie suszy włosy i skórę twarzy. Łupież, na przykład, można usuwać przy pomocy grzebienia. A użycie szamponu zaleca się co 2-4 dni. Dopuszcza się codzienne mycie, ale zwykłą ciepłą wodą.




4. Gorąca woda

Tak, wszyscy uwielbiamy brać gorący prysznic, ale to niekorzystnie wpływa na brodę. Gorąca woda wysusza skórę, powoduje podrażnienia i łuszczenie. Po jakimś czasie w brodzie pojawia się łupież, a skóra zaczyna swędzić.


Co robić?

Dobrać optymalną temperaturę dla swojej brody/ciała/twarzy. Ustalić, czy woda jest zbyt gorąca dla nas, czy nie. Jest to bardzo proste. Jeśli skora twarzy staje się czerwona i piecze podczas brania prysznica, temperatura wody powinna zostać obniżona.




5. Urządzenia wysokotemperaturowe

Nie można suszyć brodę suszarką do włosów na wysokich obrotach. A żelazko i szczypce robią ją suchą i łamliwą. Włosy na twarzy są mniej odporne na wysokie temperatury urządzeń do stylizacji niż włosy na głowie.


Co robić?

Używać suszarkę do włosów na małych obrotach. A inne urządzenia do włosów powinny być specjalizowane: tylko do brody!




6. Tani grzebień

Włosy na twarzy są delikatniejsze niż włosy na głowie, więc do wyboru grzebienia należy podejść odpowiedzialnie. Niejakościowa szczotka może uszkodzić włosy, więc watro zafundować brodzie drogi grzebień, który nie tylko zadba o niej, a również przyniesie wiele korzyści. Ponadto splątane włosy mogą również powodować swędzenie, więc musisz je regularnie rozczesywać.


Co robić?

Kup najlepszy grzebień i szczotkę do brody. Większość szczotek wysokiej jakości wyprodukowane są z włosia dzika lub konia. Świetnie rozplątują włosy i nie niszczą ich struktury. Dobry grzebień łączy w sobie odpowiednią miękkość i prężność, aby nie uszkodzić skórę. Drewniane grzebienie idealnie rozprowadzają olej po brodzie, umożliwiając jego lepsze wchłanianie i działanie.




7. Etap zapuszczenia brody

Pierwszemu etapu zapuszczenia brody towarzyszy swędzenie, czasem intensywne i uporczywe. Jest to normalny stan, ale należy powstrzymywać się od drapania. Nadmierne drapanie zarostu podrażnia skórę i zwiększa ryzyko pojawienia się łupieżu i wrastających włosów.


Co robić?

Nie poddawaj się swędzeniu. Drapanie przynosi natychmiastową ulgę, ale przy tym podrażnia skórę. Zamiast tego umyj brodę, przeczesz ją i staraj się trzymać dłonie z dala od twarzy. Specjalistyczne olejki naturalne mogą pomóc w takiej sytuacji.




8. Pogoda

Zimne powietrze jest częstą przyczyną swędzenia. Ponadto zimą znajdujemy się w przegrzanych pomieszczeniach, co ma negatywny wpływ na brodę. Wysuszone powietrze sprawia, że włosy stają się suche i szorstkie, co z kolei powoduje swędzenie.


Co robić?

Zimą powinieneś zwracać większą uwagę na brodę. Nie zapominaj używać olejek, a jeżeli włosy są bardzo suche — używaj go częściej.




9. Wrastające włoski

To nieprzyjemne zjawisko ma miejsce wtedy, kiedy ogolone lub przycięte włosy odrastają pod skórą, a nie na zewnątrz. Prowadzi to do zapalenia mieszków włosowych i swędzenia brody. Najczęściej ten proces obserwuje się u właścicieli twardych, kręconych włosów.


Co robić?

Decydując na zapuszczanie brody zapomnij o goleniu lub strzyżeniu, aby włoski mogli przebić się na zewnątrz. To zmniejszy ryzyko podrażnienia, uszkodzenia skóry i mieszków włosowych.




10. Zakażenia i ogólny stan zdrowia

Niektóre przyczyny swędzenia nie są spowodowane nieodpowiednią pielęgnacją. Swędzenie także może zostać spowodowane zakażeniem: zapaleniem mieszków włosowych, wypryskiem, grzybicą skóry itd. W takich przypadkach należy pójść do lekarza, który na pewno pomoże wyleczyć twoją ulubioną brodę.


Co robić?

Zachowaj równowagę wodną. W organizmie powinna być wystarczająca ilość wody, aby skóra i włosy były nawilżone i dobrze wyglądały. Powinieneś także codziennie jeść warzywa, owoce, orzechy oraz produkty zawierające witaminy A i E, kwasy omega-3. Ważnym mikroelementem jest biotyna lub witamina B6. W nich bogate są awokado, kalafior, łosoś, produkty pełnoziarniste.

Dodać opinię

Twój e-mail nie będzie opublikowany. Pola zaznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia