Gojenie tatuażu: 4 etapy

Właśnie wyszedłeś z salonu z nowym tatuażem po otrzymaniu wielu wskazówek od tatuatora. Będzie wiele pytań! Czego można się spodziewać po gojenie tatuażu i jak zadbać dzień po dniu? Jakie są te etapy i co należy wiedzieć, aby nie zepsuć wyniku? Poniżej znajdują się wszystkie odpowiedzi na Twoje pytania.


Gojenie tatuażu: ogólne zalecenia

Nasz organizm dysponuje ogromną różnorodnością narzędzi do samoregulacji, regeneracji i regeneracji. Wykonując tatuaż świadomie idziemy zranić własną skórę i musimy wziąć pełną odpowiedzialność za możliwe konsekwencje. Naszym głównym celem jest pomoc organizmowi w szybkiej i skutecznej regeneracji, a także zachowanie piękna świeżego tatuażu.

Uwaga! Jeśli cierpisz na alergie, masz wrodzone choroby i ogólnie masz jakiekolwiek obawy co do zbliżającego się zabiegu, zdecydowanie zalecamy skonsultowanie się z lekarzem. Jeśli źle się poczujesz podczas sesji, odmów zabiegu. To pierwsza rzecz, jaką należy zrobić, aby zachować swoje ciało.

A teraz powiemy Ci więcej o głównych etapach gojenie się tatuażu. Nasz artykuł będzie przydatny zarówno dla tych, którzy zamierzają zrobić sobie tatuaż po raz pierwszy, jak i dla początkujących mistrzów, którzy muszą doradzać klientom przed i po sesji.


Jak długo goi się tatuaż?

Po pierwsze, czas gojenie tatuażu to kwestia indywidualna, ponieważ wiele zależy od tempa regeneracji i tego, jak sumiennie pielęgnujesz tatuaż. Jeśli mówimy o średnich wartościach, tatuaż można uznać za całkowicie wyleczony w ciągu 7-10 dni. Ale w tym celu musisz wykonać wszystkie kroki, które omówimy poniżej. Ponadto nie zapomnij o korekcji tatuażu: jeśli tego potrzebujesz, odpowiednio czas gojenia będzie dłuższy. Przyjrzyjmy się bliżej każdemu etapy gojenia tatuażu, leczenia i dowiedzmy się, ile goi się tatuaż dni zajmie każdy z nich.

 1. Pierwsze 2-4 godziny po aplikacji: skóra staje się czerwona, pojawiają się nieprzyjemne doznania, co jest całkiem naturalne i nie budzi obaw. W tym czasie musisz zdjąć bandaż, którym opuściłeś salon tatuażu, przepłukać miejsce aplikacji i postępować zgodnie ze wszystkimi instrukcjami, które dał ci mistrz tatuażu. Tutaj zaczyna się proces gojenia tatuażu, dlatego ważne jest, aby zwrócić na to szczególną uwagę.
 2. 2 dni po aplikacji: tatuaż jest pokryty skórką i pozostaje do końca gojenia. Nie musisz nic z tym robić, to część Twojej regeneracji.
 3. Po kolejnych 4-5 dniach pojawia się peeling, który można łatwo usunąć kremem / maścią lub innym produktem pielęgnacyjno-leczniczym. Pod koniec tego okresu dyskomfort znika.


Tak leczy tatuaż. Teraz przeanalizujemy szczegółowo każdy etap, wyraźnie, ile goi się tatuaż, jak długo, także zastanowimy się, co jest zabronione na każdym z nich. jak długo goi się tatuaż

Etapy gojenia tatuażu

Zidentyfikowaliśmy 4 główne etapy gojenia tatuażu i opowiemy więcej o każdym z nich, ponieważ każdy ma swoje własne cechy i zakazy.

Gojenie tatuażu zaczyna się od przygotowania, ale już wiesz, co robić, a czego nie robić przed sesją. Przypominamy: trzeba dobrze spać i jeść, aby organizm był pełen energii, ale nie można – używaj alkoholu, a tym bardziej środków odurzających. Podsumujmy, podkreślając główne etapy leczenia i rozważmy każdy z nich bardziej szczegółowo.

Etap 1. Na sesji

Zacznijmy od pierwszego etapu: w jego trakcie organizm zaczyna aktywnie się regenerować, dzieje się to już w momencie, gdy igła po raz pierwszy wnika w skórę. Pojawia się reakcja zapalna, co oznacza, że ​​organizm reaguje na uszkodzenia, zaczyna zwalczać bakterie i regenerować skórę.

Z medycznego punktu widzenia zapalenie jest procesem ochronnym i adaptacyjnym. Aby zmniejszyć stan zapalny, musisz zminimalizować szkody i ryzyko. Przede wszystkim zajmuje się tym mistrz: używa sterylnych materiałów eksploatacyjnych, wysokiej jakości kosmeceutyków (transfer, środki czyszczące, oleje i wazelina).


Twoim głównym zadaniem na tym etapie gojenia tatuażu jest upewnienie się, że mistrz używa sterylnego sprzętu: otwiera igły do ​​tatuażu, wkłady, wylewki, torby rzemieślnicze z uchwytami itp., Używa rękawiczek i ochrony barierowej. Upewnij się również, że artysta używa profesjonalnych materiałów do tatuażu, od transferów po koncentraty mydła.

Zabronione w pierwszym etapie gojenia tatuażu

 1. Być pijanym. Alkohol rozrzedza krew, co wzmaga krwawienie i przeszkadza mistrzowi. Zmienia się również twoje zachowanie, możesz być bardziej pobudzony i mobilny lub odwrotnie, wolniej reagować na prośby mistrza.
 2. Ukryj problemy zdrowotne przed mistrzem. W żadnym wypadku nie ukrywaj przed mistrzem prawdopodobieństwa komplikacji. Na przykład ciężka reakcja alergiczna może być nawet śmiertelna. A słabe krzepnięcie krwi zmieni sesję z procesu twórczego w wojnę z krwawieniem.
 3. Dużo się ruszaj. Twoja mobilność może wpłynąć nie tylko na jakość tatuażu, ale także na uszkodzenie skóry. Jeśli ból stał się nie do zniesienia lub ciało odrętwiało od dłuższego przebywania w jednej pozycji, nie wahaj się i nie milcz. Powiedz mistrzowi, że musisz odpocząć, poruszyć się i rozciągnąć.

Etap 2. Gojenie tatuażu dzień po dniu

Nie piszemy dokładnego czasu trwania tego etapu, ponieważ każdy organizm jest indywidualny. Z grubsza mówiąc, jest to czas, w którym rana pozostaje świeża, co oznacza ryzyko ropienia, infekcji i innych nieprzyjemnych rzeczy, o których nawet strasznie się mówi. Ten etap wymaga szczególnej uwagi na gojenie tatuażu dzień po dniu. Opowiemy o dwóch opcjach – tradycyjnej i „dla leniwych”.

Tradycyjną opcją jest gojenie poprzez ciągłe płukanie i stosowanie środków wzmacniających i przyspieszających proces regeneracji. Z reguły po sesji mistrz myje twoją pracę i przykrywa ją jednorazową pieluchą. Jest to konieczne, aby chronić świeży tatuaż przed czynnikami zewnętrznymi i umożliwić ucieczkę limfy i krwi. Po chwili (zwykle około 12 godzin) należy zdjąć pieluchę i delikatnie, ale dokładnie wypłukać, a następnie nałożyć grubą warstwę środka leczniczego. Ta sama jednorazowa pielucha lub folia ochroni tatuaż przed wpływami zewnętrznymi. Procedurę płukania i aplikacji należy powtarzać co 3-4 godziny.


Opcją „ gojenie tatuażu dla leniwych” są nowoczesne folia lecznicze. Mistrz może nakleić go zaraz po sesji, ale wtedy będzie ryzyko, że pod nim gromadzi się limfa (jest to bezpieczne, nie jest niewygodne), lub można samemu nakleić po zdjęciu pieluchy i spłukaniu tatuażu. Takie folie należy nosić przez 5 dni, a następnie ostrożnie odklejać pod ciepłą wodą. Tatuaże konturowe, małe i graficzne goją się prawie całkowicie po zastosowaniu folii, a duże prace o gęstym kolorze wymagają krótkiego okresu stosowania kremu – kilka razy dziennie.

Zabronione w drugim etapie

 1. Wystaw tatuaż na niebezpieczeństwo zanieczyszczenia. W tym momencie Twoja skóra jest najbardziej wrażliwa. Szczególnie ryzykownym okresem jest lato, kiedy ludzie noszą otwarte ubrania na zewnątrz, gdzie jest dużo kurzu i brudu. Zawsze zakrywaj tatuaż przed czynnikami zewnętrznymi i staraj się go dotykać jak najmniej (nie licząc zabiegów leczniczych). Należy również unikać pływania w naturalnych zbiornikach wodnych i basenach z szorstką chlorowaną wodą.
 2. Naraż się na ciężką aktywność fizyczną. Gdy tatuaż goi się, twoje ciało ponownie łączy się i odnawia komórki w miejscu urazu. Ćwiczenia uniemożliwiają organizmowi „budowanie” nowych połączeń w skórze, a Ty ponownie je stresujesz i nie tylko spowalniasz gojenie, ale także zwiększasz ryzyko nieprawidłowego gojenia się i szorstkości tkanki.
 3. Picie alkoholu. Jednym z głównych pomocników w procesie gojenie się tatuażu są nasze komórki krwi, które regenerują skórę od wewnątrz. Jak powiedzieliśmy wcześniej, alkohol rozrzedza krew, co oznacza, że ​​zmienia jej właściwości, czyniąc ją mniej wydajną.

Etap 3. Zakończenie gojenia tatuażu i odbudowy skóry

Bardzo łatwo rozpoznasz ten etap gojenia tatuażu, ponieważ jest on znany każdemu miłośnikowi tatuażu: bolesne odczucia i stany zapalne zostaną zastąpione swędzeniem. Oznacza to, że organizm zakończył swoją główną pracę, skóra jest odbudowywana. Zapalenie ustąpiło, tatuaż już nie krwawi. Teraz pozbędzie się martwych komórek, które rozpoznasz po charakterystycznych skorupkach i łuszczeniu się.

Twoim głównym zadaniem na tym etapy gojenia tatuażu jest utrzymanie nawilżenia skóry i nie przeszkadzanie w pracy organizmu. Teraz musisz rzadziej myć i smarować tatuaż. Nasz mały życiowy hack, który pomoże złagodzić swędzenie i zwalczyć pokusę zadrapania tatuażu – trzymaj środek leczniczy w lodówce. Efekt chłodzenia ukoi skórę i zmniejszy swędzenie.


Zabronione w trzecim etapie gojenia tatuażu

 1. Zdejmij skórki. Każda oderwana skorupa to nowa mikrouraz, co oznacza ryzyko powstania blizn i blizn na praktycznie zagojonym tatuażu. Im więcej komórek organizm musi odnowić, tym większe jest ryzyko powstania brzydkich blizn i blizn. Twoje ciało rozpoczęło proces odnowy skóry. Nie zawracaj mu głowy!
 2. Agresywny wpływ. Kiedy tatuaż zaczyna się odklejać (nawiasem mówiąc, dla wielu skóra tylko złuszcza się i nie zasklepia), zaczyna się nieprzyjemny świąd. Unikaj szczotkowania tatuażu, używania produktów ściernych (takich jak peelingi lub żele pod prysznic z drobinkami szorującymi) lub szorowania myjką. Powód jest taki sam jak w pierwszym akapicie. Jeśli boisz się, że we śnie zaczniesz mimowolnie drapać tatuaż, spróbuj spać w ubraniu, które przykryje tatuaż.
 3. Młot” na środki lecznicze. Błędem wielu jest myślenie, że jeśli tatuaż gojenie jest już suchy, bez stanu zapalnego, a jego świeżość daje tylko niewielki łuszczenie, to stosowanie środka leczniczego wcale nie jest konieczne. To nie jest prawda. Nie zostawiaj swojego ciała samego z sobą. Pomóż mu i regularnie nawilżaj tatuaż produktami regenerującymi.

Etap 4. Pielęgnacja po gojenie się tatuażu

Tatuaż zagoił się, ale jeśli chcesz zachować jego piękno i blask przez długi czas, nadal masz pewne obowiązki wobec swojej skóry. Przede wszystkim – regularna pielęgnacja całej skóry, aby zachować jej młodość, napięcie i piękno. I to jest coś, co warto zrobić nie tylko dla gojenie tatuażu i tych, którzy ozdabiają się tatuażami.

W przypadku tatuaży głównym wrogiem jest słońce. Jeśli jesteś fanem opalania się na plaży lub w solarium, zwróć szczególną uwagę na swój tatuaż. Zawsze używaj produktu z najwyższą ochroną UV. Nawet jeśli Twój „standard” to 30 SPF, nie żałuj wszystkich 70 za tatuaż. Podziękuje ci jasnymi kolorami, które możesz uratować.


Zabronione w czwartym etapie

 1. Próbujesz samodzielnie usunąć tatuaż. Wiele osób prędzej czy później ma wrażenie, że tatuaż jest zmęczony lub został wykonany na próżno i istnieje potrzeba, aby się go pozbyć. Nie rób tego sam. Internet jest pełen różnego rodzaju głupich pomysłów na ten temat. Ale nie, nie i znowu nie. Nie narażaj skóry na niebezpieczeństwo! Żadna z tych metod nie jest bezpieczna. Pokochaj proces gojenia tatuażu jako doświadczenie życiowe, zdobądź osłonę lub, w skrajnych przypadkach, skontaktuj się z profesjonalnym studiem, aby usunąć tatuaż laserem.
 2. Wystaw tatuaż na bezpośrednie działanie promieni słonecznych lub światła ultrafioletowego. Jak powiedzieliśmy wcześniej, głównym wrogiem tatuażu jest słońce, a raczej światło ultrafioletowe. To on sprawia, że ​​kolory wyblakły. Staraj się unikać promieniowania ultrafioletowego po zagojeniu tatuażu i używaj produktów o wysokim stopniu ochrony SPF.

Przeczytaj także: Praktyczne wskazówki jak dbać o tatuaż

Podsumujmy

Możesz bez końca mówić o znaczeniu właściwego leczenia. Podsumowując, chcielibyśmy nakreślić czynniki wpływające na szybkość i skuteczność gojenie tatuażu:

 1. Stan twojego ciała.
 2. Odpowiedzialność wybranego mistrza.
 3. Twoja osobista odpowiedzialność za swoje ciało.

Wybieraj mistrzów cieszących się dobrą opinią, kontroluj sterylność i jakość materiałów eksploatacyjnych, nie „zapominaj” o właściwej pielęgnacji na każdym etapie leczenia i pielęgnacji na etapy gojenia tatuażu. Osobiście jesteś osobą odpowiedzialną za leczenie. Pamiętaj o tym i ciesz się pięknem swoich ulubionych tatuaży przez długie lata!

Dodać opinię

Twój e-mail nie będzie opublikowany. Pola zaznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia