Jaki grzebień do brody wybrać?


Pielęgnacja zarostu, szczególnie jeśli planujesz go zapuszczać, jest jedną z obowiązkowych czynności przyszłego posiadacza pięknej, zdrowo wyglądającej i gęstej brody, Jednym z nieodłącznych akcesoriów do pielęgnacji jest grzebień, szczotka i kartacz. Jaki grzebień do brody wybrać? W świetle tak wielu dostępnych produktów do brody odpowiedź na to pytanie nie wydaje się wcale tak oczywista.

Jaki grzebień do brody wybrać?

Zanim zaczniesz zastanawiać się jaki grzebień do brody wybrać – musisz poznać jego dokładne przeznaczenie. Grzebień do wąsów i do brody nie służy bowiem, jak mylnie możesz uważać, do rozczesywania zarostu. Jeśli chcesz rozplątać brodę, pozbyć się kołtunów i przy okazji wykonać pobudzający cebulki do wzrostu, masaż twarzy – wybierz kartacz, czyli specjalną szczotkę gęsto nabitą naturalnym, sztywnym włosiem (najczęściej z dzika). Do czego zatem służy grzebień do brody?

Grzebienie do brody świetnie rozprowadzają kosmetyki do pielęgnacji i stylizacji, takie jak olejki, pomady, balsamy. Ponadto, dobry, dopasowany do rodzaju i długości zarostu grzebień  nadaje się wyśmienicie do układania i stylizacji włosów. Grzebień do stylizacji brody pomoże Ci nadać jej określony kierunek, uformować kształt i poprawić jej wygląd. Wybierając kompaktowy składany grzebień do brody, który bez problemu zmieści się w kieszeni, możesz szybko skontrolować i poprawić wygląd swojego zarostu w ciągu dnia. Z kolei pełnowymiarowym grzebieniem ułożysz i wystylizujesz brodę w domu. Wybór określonego rodzaju grzebienia nie zawsze jest jednak tak oczywisty.

Grzebień do brody pełnowymiarowy, czy składany?

Większość profesjonalnych sklepów, typu barber shop ma w ofercie nie jeden, nie dwa, lecz nawet kilkadziesiąt rodzajów grzebieni – w kilku wymiarach, różnych rozstawach zębów i wykonanych z wielu materiałów (np. drewna, plastiku). W jaki warto zainwestować? Ten o pełnych wymiarach, czy mały - składany?

Grzebień do brody pełnowymiarowy

Do użytku domowego najlepiej sprawdzi się grzebień do brody pełnowymiarowy, z dłuższym uchwytem i dłuższą częścią z zębami. Ułatwia on wygodną i szybką stylizację.

Grzebień do brody składany

W podróż, do pracy, czy po prostu – na wyjście z domu, warto zabrać ze sobą grzebień do brody składany. Taki produkt zgina się w połowie. Jedna jego część – ta, którą trzymasz w dłoni, zakrywa część z zębami, co nie tylko zmniejsza gabaryty grzebienia o połowę, ale chroni również część czeszącą przed ewentualnym uszkodzeniem w torbie, plecaku itp.

Jaki grzebień do brody wybrać? Najlepiej postawić na pełnowymiarowy model do użytku domowego i kompaktowy, składany grzebyk do brody, który będzie Ci towarzyszył w ciągu dnia.

Czy do brody należy używać wyłącznie drewnianych grzebieni?

Drewniany grzebień do brody nie jest jedynym słusznym wyborem, ale nie da się ukryć, że jest najbardziej polecany! Takie modele są wykonane z naturalnych materiałów, nie elektryzują zarostu, nie łamią go i nie podrażniają brody i skóry. To, co ważne – istotny jest wybór nie tylko wielkości grzebienia i rozstawu jego zębów, ale i rodzaju drewna, z jakiego został wykonany! Dostępne są grzebienie do brody z np.:

  • drewna cedrowego,

  • drewna bukowego,

  • drewna dębowego,

  • miodły indyjskiej.

Rodzaj drewna ma wpływ na trwałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne, działanie wody i kosmetyków do stylizacji zarostu. Nie ma jednak nic złego w grzebieniach wykonanych z plastiku – ważne jest to, by był dobrej jakości!

Różnice między szczotką i grzebieniem do brody

Różnice w wyglądzie szczotki do brody i grzebienia są widoczne na pierwszy rzut oka. Szczotka jest zwykle większa i jest gęsto nabita włosiem lub zaokrąglonymi „igiełkami”. Grzebień jest płaski, wyposażony w jeden rząd rozstawionych w tej samej odległości zębów. Może mieć wiele długości i inny stopień zagęszczenia

Dlaczego kartacz nie zastąpi grzebienia?

Broda i wąsy wymagają odpowiedniego podejścia do codziennej pielęgnacji. Każdy mężczyzna – niezależnie od długości brody powinien mieć w domu szczotkę (najlepiej kartacz) i grzebień. Kartacz co prawda lepiej rozczesuje włosy i masuje skórę twarzy, ale nie da się nią wystylizować zarostu. Grzebieniem można z kolei łatwiej rozprowadzić wybrany kosmetyk na zaroście, bo w przypadku szczotki – większa część produktu może zostać na jej włosiu. Grzebienie są również łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Nie da się wybrać między kartaczem a grzebieniem, ponieważ są to dla całkowicie inne produkty o innych zastosowaniach.

Wybierając grzebienie do brody, zwróć uwagę na typ swojego zarostu. Do gęstej, długiej brody doskonale nadają się grzebienie o grubszych, rzadziej rozstawionych zębach. Z kolei do cienkich włosów możesz wykorzystać grzebień o bardziej gęstym rozstawie. Pamiętaj też, że im dłuższa broda, tym trudniejsza staje się jej stylizacja. Poza szczotką, kartaczem i grzebieniem do brody, pamiętaj o regularnym stosowaniu kosmetyków: szamponów do brody, balsamów i olejków, które ułatwią Ci codzienną pielęgnację i pomogą zachować doskonałą higienę.

Dodać opinię

Twój e-mail nie będzie opublikowany. Pola zaznaczone gwiazdką są obowiązkowe do wypełnienia